Nad opěrnou zdí bude nový plot se sloupky ukotvenými lany. Pletivo zabrání padání dalších kamenů mezi koleje. Bude dlouhý devadesát dva metrů a dělníci ho chtějí postavit do Vánoc. Ještě očistí a opraví opěrnou zeď, ze které odstraní mech a vyspárují ji. S tím mají být hotoví na začátku příštího roku. „Termín dokončení bude záležet na počasí. Celkem tyto práce přijdou zhruba na dva miliony korun," uvedla mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřina Šubová.

Doplnila, že příští rok železničáři opraví také nádražní budovu v Adamově. Počítají s opravou střechy, komínů a také s drobnou úpravou čekárny. Areál nádraží je dlouhodobě terčem sprejerů, kteří na něm barvami rozhodně nešetří. Nádraží má příští rok proto nově monitorovat kamerový systém. „Celkem na tyto opravy počítáme s částkou asi čtyři a půl milionu," upřesnila Kateřina Šubová.

2miliony korun. Tolik má zhruba stát sanace skalního masivu poblíž vlakového nádraží v Adamově.

Rozbitá střecha a počmárané nádraží však místní příliš netrápí. Mnohem víc by potřebovali bezbariérový přístup přes kolejiště na adamovském nádraží, ale hlavně na nedaleké stanici Adamov zastávka. Na nástupiště ve směru na Blansko jim totiž stojí v cestě příkré schodiště, které je pro maminky s kočárky a nepohyblivé lidi velkou překážkou.

Ze schodiště navíc před časem zmizely kovové lyžiny, po kterých se dalo s kočárky jezdit. „Schodiště k vlakové zastávce je opravdu velmi dlouhé. Bez těchto nájezdů nejsem schopná dopravit kočárek s dítětem až na nástupiště. Z Adamova do Blanska přitom nejezdí autobusy a při cestě do okresního města jsem odkázaná na vlak," řekla jedna z adamovských maminek Iva Tichá.

Chybějící bezbariérový přístup zařadili Adamovští nedávno ve veřejné anketě mezi deseti vybranými problémy města na první místo. Starosta Adamova Roman Pilát už o bezbariérovém přístupu k vlaku začal se zástupci Správy železniční dopravní cesty jednat. „Je to problém, který chceme vyřešit. Podnětů od lidí jsme už dostali víc. Nemohu v tuto chvíli ale předjímat, jak to dopadne. Budova zastávky nepatří městu," řekl nedávno adamovský starosta Roman Pilát.

OPRAVY V BLANSKU

Podle mluvčí Správy železniční dopravní cesty Kateřiny Šubové se oprav dočká také nádraží v Blansku. Ještě letos tam železničáři upraví východ v hlavní budově, který vede ke kolejišti. Staré dveře nahradí automatické. Budou stát dvě stě tisíc korun.

Příští rok dojde ve vestibulu tamního nádraží k výměně přední prosklené stěny za přibližně milion korun. „Připravujeme také projekt na rekonstrukci mostu mezi Blanskem městem a Dolní Lhotou a další zajištění skalních masivů na trase Brno – Letovice," doplnila Šubová.