Místostarosta Blanska Jiří Crha říká, že práce jdou zatím podle plánu. Vše má být hotovo do konce října. „Stavební firma teď likviduje radiátory, koupelny a bytová jádra uvnitř budovy. Nejspíš částečně rozeberou také střechu," uvedl Crha. Město nechalo ještě před nástupem dělníků vyklidit z bývalého hotelu nábytek a další příslušenství.

Příští týden už bude kolem Dukly plot a také zázemí pro demoliční četu. Řidiči ani chodci ale v průjezdu a průchodu kolem hotelu nebudou nijak omezováni. „Jen ve výjimečných situacích, když se bude přesouvat těžká technika, tak se na několik hodin může omezit provoz," poznamenal Crha. V polovině srpna by poté měla nastoupit na bourání těžká technika, která hydraulickými nůžkami Duklu postupně rozstříhá.

Místo hotelu bude klidová zóna s parkourovým hřištěm a kavárnou. Pro zbourání hotelu se loni na podzim vyslovila v referendu naprostá většina hlasujících. Například Gabriela Marková je však opačného názoru. „Podle mě by bylo lepší, kdyby hotel opravili," uvedla Marková. Jiným vadí, co má na místě hotelu vzniknout. Nesouhlasí s tím, že mezi rušnými silnicemi bude klidová zóna, kam by si mohly chodit hrát také děti. Ani Markové se kvůli blízkým silnicím plán radnice nezamlouvá.

Blanenská radnice vnímá klidovou zónu jen jako dočasné řešení. Na jak dlouho, není v tuto chvíli jisté. „Vše bude mobilní, takže až najdeme investora, který tam bude chtít něco postavit, můžeme vše kamkoliv přesunout," prohlásil místostarosta Blanska Jiří Crha. Vedení města nechce, aby po Dukle vznikla v centru jen prázdná plocha, která bude nevyužitá. V minulosti radnice marně hledala investora, který by hotel koupil, opravil nebo vybudoval na jeho místě něco důstojného.

Kromě některých lidí nesouhlasí s řešením místa po Dukle ani opozice na blanenské radnici. Zástupci hnutí ANO tvrdí, že je úprava volného prostranství na klidovou zónu chybou.

„Zbouráním hotelu vzniká jedinečná možnost komplexního vyřešení celého centra města, nejen prostranství po hotelu," prohlásil předseda blanenského ANO Jan Nečas. Podle něj se mohlo v návrhu objevit také propojení náměstí Republiky, náměstí Svobody a pěší zóny v Rožmitálově ulici. Místostarosta Blanska na výtky ANO reagoval tím, že na takovou rekonstrukci nemá město v současnosti peníze. Připomněl, že místo, kde stojí Dukla, je v územním plánu určené k zástavbě.

Kritiky od samého počátku diskuzí o zbourání Dukly jsou také blanenští komunisté. Odkoupení hotelu a následné bourání považují za nehospodárné nakládání s městskými penězi. Blansko koupilo hotel v roce 2011 za zhruba třicet milionů, nenašlo ale investora, a tak se hotel rozhodlo zbourat. Demolice bude stát přes čtyři miliony. Podle předběžných odhadů dalších devět milionů pak úprava prostranství na klidovou zónu. „Komunisté marně navrhovali, aby se hotel za přispění peněz z evropských fondů opravil na sociální či startovací byty, které Blansku chybí. Řešení by to bylo pro městskou pokladnu levnější a také si troufnu říci efektivnější," poznamenal blanenský zastupitel za KSČM Emil Pernica.

Podle Jiřího Crhy je však budova v dezolátním stavu a opravy by si vyžádaly až osmdesát milionů korun. Odkoupení, zbourání a výstavba parku vyjdou městskou pokladnu na třiačtyřicet milionů. „Nemyslím si, že sociální bydlení je ideální v centru města," okomentoval Crha návrh komunistů.

MAREK OSOUCH