A to někdy i třicet hodin v kuse. Trpět budou možná ještě dlouho. Vystěhovat z městských bytů problémové nájemníky je totiž obtížné. Na tom se shodují blanenští i boskovičtí radní.

O problémovém sousedovi ví své i nájemník jednoho z bytů v blanenské ulici 9. května. „Bydlel s námi v domě opilec, který ve tři hodiny ráno bušil lidem na dveře a strašně řval. Naštěstí jej vystěhovali. Teď je zase pro změnu občas v domě cítit toluen, což mě znepokojuje,“ popsal situaci v domě muž. Nepřál si však zveřejnit své jméno.

Potíže tohoto druhu řeší s nespokojenými nájemníky městských bytů místostarosta Blanska Lubomír Toufar. „Problémy dělají většinou lidé, kteří nepracují a často mívají problémy s drogami,“ uvedl Toufar. Ten každý týden slýchá stížnosti od zoufalých lidí z domu v Dvořákově ulici.

Jejich soused jim dělá ze života peklo. Problémy jsou i v domech v ulicích 9. května a Údolní. „Tam se ale situace zlepšila. Za posledního půl roku se nám podařilo vystěhovat problémové nájemníky z deseti bytů. V listopadu začnou další exekuce,“ informoval místostarosta.

Vystěhovat potížisty je těžké. I přesto, že obtěžují a ohrožují ostatní nájemníky. Za dobu nekonečných jednání se soudy či exekutory nepřizpůsobiví nájemníci byt zdevastují. „Byt je pak neobyvatelný, musíme jej opravit. Tito nájemníci ještě k tomu zanechají dluhy i přes sto tisíc korun na nájmu a službách spojených s užíváním bytu,“ dodal Toufar.

Potyčky v bytových domech zaměstnávají i městské strážníky. Blanenští vyrážejí do terénu často zejména kvůli rušení nočního klidu. „Někdy dojde i na vyhrožování, slovní a fyzické napadání sousedů. Pokud je to něco vážnějšího, předáme případ policii. Jinak můžeme na místě uložit pokutu do tisíce korun,“ vyjádřil se ředitel Městské policie v Blansku Martin Lepka.

Pokud potížisté řádí opakovaně, mohou ve správním řízení zaplatit mnohem vyšší částky. „Často vyjíždíme v Blansku ke třem problémovým mužům. Takových lidí však ve městě žije víc,“ podotkl Lepka.

Podobný boj vedou Boskovičtí. Ti letos vystěhovali problematické nájemníky z jednoho bytu. Další přestěhovali na místo, kde by neměli nikoho obtěžovat. „V současnosti uzavíráme s nájemníky městských bytů smlouvu na dobu určitou, což jsou dva roky. Pokud nedělají problémy, prodloužíme je. Staré smlouvy však platí na dobu neurčitou. Ty bohužel převládají a vystěhovat tyto lidi je pak obtížné,“ nastínil vedoucí správy nemovitostí v Boskovicích Petr Vychodil.

Ten vzpomněl i případ, kdy se město zbavilo problémového nájemníka až po čtyřech letech soudních tahanic. „Nespokojení nájemníci si na takové lidi stěžují. Chtějí, abychom s neúnosnou situací něco udělali. Když ale dojde na lámání chleba, k soudu svědčit nejdou,“ mrzí Vychodila.