Asi sedmdesát dní. Tak dlouho už na území Blanska platí plošný zákaz hazardu. Z města přesto dosud nezmizel ani jeden výherní přístroj. Jednání, která by to měla změnit, už se však konečně dala do pohybu. Ministerstvo financí zahájilo správní řízení s jednotlivými provozovateli a majiteli heren. Na přesné termíny je ale stále brzo. Blanenští zatím přemýšlí, jak vyplnit mezeru v rozpočtu, kterou jejich rozhodnutí zakázat hazard způsobí.

„Ministerstvo financí zahájilo všechna řízení o zrušení výherních zařízení, která se dostala do rozporu s novou vyhláškou města s účinností od loňského listopadu. Případným novým žádostem o umístění přístroje na území Blanska samozřejmě nevyhovíme," konstatoval tiskový mluvčí Ministerstva financí České republiky Radek Ležatka.

Přesně na takovouto zprávu Blanenští čekali. „Podle mých informací úředníci začali jednat někdy koncem minulého roku. Konkrétní dopady jednání pracovníků ministerstva jsme sice ještě nezaznamenali, ale hlavní je signál, že je všechno na dobré cestě. To, na co jsme od listopadu čekali, konečně začalo přinášet ovoce," oddechla si Marcela Horáková z blanenského odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy, do jehož kompetence změna vyhlášky spadá.

Ačkoli z města zatím žádný výherní přístroj nezmizel, zásadní roli to podle ní nehraje. „Podle posledních sčítání se u nás nachází přibližně sto třicet automatů. Jakmile začnou jednotlivé smlouvy mezi ministerstvem a jejich provozovateli zanikat, bude jich ubývat ve velkém a rychle," naznačila Horáková.

Ležatka už v polovině listopadu naznačil, že provozovatelé budou práci ministerstva komplikovat. „Taková je naše zkušenost. Mají právo prodlužovat lhůty pro vlastní vyjádření, opatřování různých důkazů nebo podávání všelijakých námitek. A velmi rádi těchto nástrojů využívají. Proto se nedá určit harmonogram našeho dalšího postupování v této záležitosti," nastínil pracovník ministerstva financí.

Nový starosta Blanska Ivo Polák se ve středu sešel s pracovníky odboru školství, aby všechny okolnosti zákazu hazardu projednali. „Na klíčovém zasedání našeho zastupitelstva, kde jsme zákaz odhlasovali, jsem jej jednoznačně podpořil. A na tomto mém postoji se v žádném případě nic nemění. Jelikož jsem původním povoláním učitel, moc dobře si uvědomuji rizika, která s sebou závislost na automatech přináší. Hlavně pro rodiny všech hráčů," zopakoval dřívější prohlášení Polák.

Hlavně je to podle něj otázka priorit. „Do značné míry chápu hlasy oponentů, kteří poukazují na ztrátu peněz v oblasti kultury nebo sportu, které s výdělky z hazardu dosud kalkulovaly. Vím, že současná ekonomická situace není jednoduchá. Ale stavět budoucnost na osudech nešťastných lidí prostě nemůžeme," podotkl blanenský starosta.

Díky výtěžku z hazardních her putovalo do městské pokladny ročně asi deset milionů korun. „Loni jsme hospodařili s kladným výsledkem. Zisk použijeme právě na pokrytí této ztráty. Dále jsme se rozhodli pro výhodnější nakládání s přebytky z jiných oblastí. Uděláme všechno pro to, aby se sportovci ani pracovníci v kultuře nemuseli strachovat o svou budoucnost," ubezpečil Polák.

Bývalý blanenský starosta a současný poslanec Lubomír Toufar na konkrétní kroky ministerstva financí koncem roku čekal. „Vypadalo to, že se nic moc neděje. Nakonec jsme se ale konkrétně zeptali a dostali jsme uspokojivé odpovědi. Jsem rád, že se celá věc pohnula správným směrem," ocenil Toufar.

Tématem regulace hazardu se chce zabývat také v Poslanecké sněmovně. „Nejprve musím samozřejmě počkat na definitivní sestavení vlády. Poté oslovím mimo jiné přímo nového ministra financí s návrhem alespoň dílčí regulace. Jestli však budu úspěšný, si odhadovat netroufám," dodal poslanec za ČSSD.