Postupně defibrilátory dostávají další dobrovolní hasiči na Blanensku a v celém Jihomoravském kraji. Hasiči, kteří na místo neštěstí přijedou před záchrannou službou, tak mohou ihned zahájit oživování. „Nyní se soustřeďujeme na oblasti, kde dojezd záchranných služeb trvá déle než patnáct minut. Právě v těch jsme se rozhodli spolupracovat s hasičskými sbory," uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Podle ní s rozmisťováním defibrilátorů a s rozsáhlou osvětou začali záchranáři už loni. „Všude ve světě jsou defibrilátory běžné. Česká republika v této oblasti hodně zaostává," doplnila Zuchová.

Adamovští hasiči si defibrilátor koupili z vlastní iniciativy už na konci loňského roku. Šedesát tisíc korun na něj dalo město. „Zatím jsme ho využili jednou. Byl to vůbec první výjezd dobrovolné jednotky na Moravě, kdy jsme jeli jako předvoj záchrance. Při této události jsme si ověřili, že systém funguje, i když se nám pacienta nepodařilo zachránit," přiblížil velitel adamovských hasičů Petr Kupka.

Vzdálené oblasti

Defibrilátor mají i v Olešnici. „Máme ho teprve dva týdny, půjčil nám ho kraj. Na Olešnicku má záchranná služba problém s dojezdem, při nepříznivých podmínkách trvá i déle než dvacet minut, což je ze zákona stanovená maximální doba. Tudíž je tam spolupráce s hasiči opravdu na místě," řekl velitel tamní jednotky sboru dobrovolných hasičů Kamil Holek. Několikahodinové školení na to, jak s přístrojem zacházet, už mají hasiči za sebou.

Vlastní defibrilátor má i hasičský záchranný sbor v Blansku a v Kunštátě a také dobrovolní hasiči v Jedovnicích. „Defibrilátor jsme od zdravotnické záchranné služby dostali na konci července. Máme ho půjčený a nestálo nás to ani korunu. Všichni jsme byli proškoleni, mohli jsme si resuscitaci cvičně vyzkoušet. Zatím jsme defibrilátor při zásahu nepoužili," sdělil velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů Jedovnice Michal Prause.

Cílem krajského projektu je rozmístění defibrilátorů na co největším území. Záchranáři nyní jednají například i s dobrovolnými hasiči v Lysicích a v Rájci-Jestřebí. „Ročně evidujeme osm set resuscitací v celém kraji. Asi v polovině případů se nám podaří lidi zachránit. Nicméně pouze deset procent ze zachráněných se může bez trvalých následků vrátit do aktivního života," informovala Zuchová. Při závažných nehodách totiž rozhodují vteřiny. S každou další navíc odumírají tisíce mozkových buněk, což může mozek nenávratně poškodit.

Defibrilátory vlastní i soukromé osoby. Na ty apeluje mluvčí záchranářů. „Tito lidé by se měli obrátit na záchranný systém. Tam budou přístroje zaregistrovány a v případě neštěstí mohou někomu zachránit život," upozornila Zuchová.

MARTINA SPOUSTOVÁ