Už žádné čekání na dopisy a podávání žádostí na úřadech. Takový by v ideálním případě měl být účinek nového zákona, který všem orgánům veřejné správy přikazuje pořídit si datovou schránku. „Všechny oblasti života se elektronizují, teď je čas na komunikaci mezi úředníky. O podobný systém jsme usilovali už v minulosti, ale neměli jsme na to prostředky,“ tvrdí tajemník blanenského městského úřadu Josef Kupčík.

Tato schránka by měla umožnit uchovávat všechny elektronické dokumenty po dobu pěti let, usnadnit a zlevnit komunikaci mezi úřady a firmami či jednotlivými lidmi.

Datová schránka bude v podstatě obdobou e-mailové schránky, kterou bude firmám a lidem zdarma zřizovat ministerstvo vnitra. Kdo si ji pořídí, nebude muset na úřady posílat vlastnoručně podepsané dopisy, ani si kupovat drahý elektronický podpis, aby mohl s úřady komunikovat přes počítač. Schránky začnou fungovat od poloviny letošního roku.

Kromě úřadů si datovou schránkou můžou pořídit i podniky a jednotliví lidé. „S Blanenskými úřady mám sice dobrou zkušenost, ale pokud tam nebudeme muset chodit, určitě to oceníme. Všechno elektronické je rychlejší,“ myslí si Radovan Kuchař z blanenské pobočky firmy Kurimai.
Pokud si člověk nebo firma schránku nenechá udělat, nic se nezmění, žádosti či podání si dál mohou lidé vyřizovat osobně.

Zřídit si datovou schránku, která by byla schopná přijímat velké množství dokumentů a pět let je uchovat ale není levná záležitost. Zvláště menším obcím může nový systém a neočekávané výdaje způsobit problémy. „Bude to pro nás komplikace. Nemáme na to lidi, nemůžeme jen tak někoho vyslat na školení,“ uvedl starosta Lažan Vlastislav Hemzal.

Boskovičtí radní si již najali firmu, jenž jim za milion a půl korun schránku zřídila. „Nový systém bude určitě přínosem, ale obecně radši opravíme ve městě chodník, než abychom investovali do kancelářského vybavení. Nebyla to pro nás malá částka,“ upozornila místostarosta Boskovic Jaromíra Vítková.

Obce ale můžou počítat s příspěvkem z Evropských fondů, ze kterých by do každé malé obce mělo putovat sto tisíc korun na vybavení počítačů a potřebné programy. Blansko a Boskovice by při žádání o dotace měly zastřešit i ostatní obce. „My počítáme celkem se čtyřmi miliony na počítačové vybavení. Pro ostatní obce připravíme garantové žádosti, takže s tím nebudou mít tolik práce,“ doplnil Kupčík.

Boskovická radnice počítá se zatížením systému asi dvou a půl gigabyty dat týdně. To odpovídá asi padesáti odeslaným a padesáti přijatým zprávám denně. „Obávám se ale, že mnoho obcí bude mít problémy s pamětí počítačů. Naše možnosti jsou omezené,“ dodala Vítková.

Petra Havlíková