Věra Urbanová patří mezi ty lidi z Blanenska, kteří pravidelně darují krev. „Dělám to už řadu let a dárcovství beru jako samozřejmost. Snažím se chodit na odběry pravidelně, asi každé čtyři měsíce. Vždycky se přizpůsobím tomu, jak mi zrovna vychází směny v práci, takže dlouho dopředu to odhadnout nedokážu," popsala žena z Ludíkova.

Transfuzní oddělení boskovické nemocnice je jediným místem, kde mohou lidé na Blanensku darovat krev. Dosud byli zvyklí, že mohli přijít kdykoliv. To se však vedení oddělení rozhodlo změnit. Od začátku srpna se musí nejprve objednat na konkrétní termín. Ačkoli se pracovníci oddělení snaží změny co nejvíce přizpůsobit dosavadním zvyklostem, mají někteří dárci z nových pravidel obavy.

Problémy v práci

Způsob, jakým v minulých letech dárcovství krve fungovalo, považuje Urbanová za jednodušší. „Trochu se bojím, že mi to zkomplikuje zaměstnání. Začnu se přizpůsobovat já nemocnici, dosud to bylo vlastně naopak. Ale myslím, že změna přinese i výhody, třeba menší nával v čekárně," doufá žena.

Vedení transfuzního oddělení považuje svůj krok za nezbytný. „V podmínkách současného zdravotnictví se stávalo, že jsme měli nadbytek zásob krve některých krevních skupin. A jelikož i krev má pevně danou lhůtu, kdy ji můžeme použít, docházelo ke zbytečným ztrátám," připomněla primářka transfuzního oddělení Ivana Meluzínová.

Dárce bez objednání v Boskovicích přijmou do konce října letošního roku. Od listopadu už se bez předchozí domluvy neobejdou. Neregistrovaní dárci se mohou dostavit k odběru krve kdykoli.

Podmínky dárcovství krve.

Podle primářky půjde o kombinaci takzvaného zvacího a objednávkového systému. „Lidé se mohou objednat několika způsoby. Přes internet, telefonicky nebo osobně. Některé dárce budeme občas zvát prostřednictvím textových zpráv, pokud nám bude chybět krev určité krevní skupiny," popsala Meluzínová.

Transfuzní oddělení úzce spolupracují s Českým červeným křížem a Blanensko není výjimkou. „Nápad pracovníků transfuzní stanice se mi moc nezamlouvá. Především u starších lidí může být objednávání složité. Ale zároveň vím, že velkou roli hraje krevní skupina, kterou je člověk schopný nabídnout. Nepochybuji o tom, že se nemocnici podaří zajistit za všech okolností dostatek krve," prohlásil ředitel oblastního spolku Českého červeného kříže Blansko Jiří Kučera.

Meluzínová je přesvědčená o tom, že si každý dárce dokáže vybrat z nabízených variant. „Starší lidé můžou využívat například nahlášení ihned po odběru. Podrobnosti všichni najdou na webových stránkách nemocnice v sekci aktuality," upozornila.

Tisíce odběrů

Transfuzní oddělení provede asi čtyři tisíce odběrů ročně. „Rozlišujeme především mezi krevními skupinami Rh negativními a Rh pozitivními. První jsou potřeba vždy, ale druhých máme někdy nadbytek. I proto musíme odběry regulovat," nastínila primářka.

Zároveň přiznala, že by uvítala více dárců krevní plazmy. „V tomto případě už objednávkový systém funguje dlouho. Hlavní výhodou plazmy je její expirační doba. Vydrží nám až tři roky, zatímco u krve se jedná pouze o dvaačtyřicet dnů. Určitě bychom se proto nebránili přílivu nových dárců plazmy," vysvětlila Meluzínová.