Zaměstnanci České pošty nyní zažívají nejnáročnější část roku. Tvrdí to mluvčí Ivo Mravinac. „Počet zásilek se oproti jiným měsícům až ztrojnásobil. Pokud chtějí lidé dostat dárky ještě do Vánoc, měl by je internetový obchod poslat včas a označit balík jako prioritní,“ upozornil Mravinac na to, že pod vánočním stromečkem nemusí někteří lidé na Štědrý den plánovaný dárek najít.

Pošťáci se snaží dělat vše pro to, aby se balíčky dostaly do správných rukou včas. „V tomto období posilujeme provoz u přepážek. Zásilky dokonce doručujeme lidem v sobotu i v neděli. Zatímco v minulých letech lidé hodně posílali pohlednice, nyní dost pociťujeme boom internetových obchodů,“ nastínila vedoucí boskovické pobočky Marie Wetterová. Podle ní na poštu přichází hromady balíků zhruba poslední tři týdny. Pošťáci si neoddechli ani posledních pár dní před začátkem svátků.

Od půlky listopadu jsou v jednom kole také pracovníci velkoopatovické pošty. I tam míří balíčky rovnou z e-shopů. Aby je všechny stihli pošťáci doručit, roznáší je také v sobotu.

Více zásilek než loni se snaží donést k lidem i jedovnická pošta. V sobotu jim přivezli třikrát více balíků než v běžných dnech.

Ještě minulý týden někteří lidé brouzdali po internetu a objednávali vánoční dárky pro své blízké. To zaznamenal i Vítězslav Krupička, který vlastní internetový obchod v Boskovicích. „Zatímco během roku dostanou naši zákazníci zboží bez problémů, nyní už některé může být vyprodané. Pokud si ale u nás něco objednají, jsme schopni tento vánoční dárek poslat do dvou dnů. Lidem pak balíček dorazí domů do čtyř pěti pracovních dnů,“ popsal Krupička. Podle něj přibylo letos e–shopů. Přesto zaznamenal v předvánočním čase nárůst zákazníků. „V tomto období lidé nakupují třikrát více než jindy,“ podotkl Krupička s tím, že si objednávají dražší věci. Jako dárky tak pořizují v jeho obchodě nejčastěji titanové a smaltované nádobí, tlakové hrnce či pánvičky nebo mlýnky.

Marně čeká na dárek objednaný po internetu Šárka Vymazalová z Rájce–Jestřebí. Té se zalíbily ručně dělané ozdoby. „Objednala jsem je už před měsícem a dosud mi nic nepřišlo, a to i přesto, že mě paní přesvědčovala, že ještě do Vánoc budu mít zásilku doma,“ uvedla. Přes internet mladá žena pořídila vánoční dárky už dvakrát. Udělala tak radost svým blízkým chutnými biopotravinami. „Nákup po internetu je pohodlnější. Člověk tam také objeví věci, které neví, kde by mohl sehnat,“ řekla Vymazalová. Podle ní se pro tento způsob nákupu mohou rozhodnout i nedůvěřiví lidé. „Pokud si najedou na stránky www.heureka.cz, dočtou se tam recenze od lidí, jak jsou s kterou firmou spokojeni, zda dodává své zboží včas a podobně,“ podotkla.