Situace ale není nijak kritická a žádnou mimořádnou přípravu na nedostatek krve nemocnice neplánuje. Nemocnice Boskovice už před třemi lety zavedla objednávkový a zvací systém, který podle Klímové zlepšil stav zásob krve. Pokud potřebují určitou krevní skupinu, kontaktují dárce přes textovou zprávu. „Loni v létě jsem dostala přes zvací systém zprávu o tom, že v nemocnici potřebují moji krev," řekla například Romana Hrivňáková.

Do náborových akcí pro dárce se zapojuje kromě nemocnice i Český červený kříž. „Děláme školení první pomoci v různých závodech a také na školách. Tam všude také propagujeme dárcovství krve," uvedl ředitel Oblastního spolku Českého červeného kříže v Blansku Jiří Kučera. Dárce pak odměňují. Každý obyvatel Blanska, který daroval krev více než čtyřicetkrát, má nárok na cestování městskou dopravou zdarma.

Do Boskovic chodí darovat krev kolem dvou tisíc lidí. Statistiku o tom, o kolik je jich v létě méně, nemocnice nevede. Zájemci, kteří zatím nejsou dárci, mohou přijít k prvnímu odběru bez objednání. Na každou další návštěvu se objednávají prostřednictvím internetu, osobně nebo telefonicky.

VERONIKA JELÍNKOVÁ