S akutním nedostatkem krve se však nepotýkají. Vedoucí hematologicko-transfuzního oddělení Nemocnice Boskovice Ivana Meluzínová v rozhovoru říká, že darovat krev často přicházejí i osmnáctiletí lidé.

Máte dostatek dárců?
Dárců máme méně, asi tolik, kolik bývá běžně v létě. Ale akutní nedostatek krve nehrozí. Uvítali bychom více dárců, ale krize to rozhodně není. Střídají se různá období, momentálně je prostě menší zájem.

Co děláte, když je potřeba více krve?
Když potřebujeme, tak oslovíme potřebné dárce z databáze. Buď jim telefonujeme nebo jim pošleme korespondenční lístek.

Některé nemocnice si stěžují na nedostatek mladých dárců. Jaká je situace v Boskovicích?
U nás s tím problém nemáme. Staří a nemocní odcházejí a stejný počet mladých zase přibývá. Kolikrát jsme překvapeni, jak velký zájem je mezi mladými lidmi. Máme dost i osmnáctiletých dárců.

Je možné, že je k tomu vedou učitelé ve školách?
Ano. My například pořádáme pro zdravotní školy nebo gymnázia přednášky s ukázkou provozu a studenti pak chodí.

Krve asi nemůžete mít přesné množství, zřejmě musíte mít nějaké rezervy. Co děláte s tou, kterou nevyužijete?
My se snažíme s krví hospodařit tak, aby se nevyhodilo nic. Likviduje se tak kolem jednoho nebo dvou procent krve, protože je víc krevních skupin a ne vždy jsou všechny potřeba. To, co nespotřebujeme, prodáváme do Brna, zásobujeme pravidelně kardiochirurgii v nemocnici U Svaté Anny.

Dárcovství krve je v Boskovicích zdarma nebo za krev i platíte?
Všichni dárci dávají krev zdarma. V Brně je soukromé středisko, kde peníze za odběr plazmy vyplácejí, ale to my nevidíme úplně rádi.

Ale třeba v Brně byla možnost nechat si zaplatit za odběr krve…
Ve větších městech to bylo dlouhou dobu možné. V malých městech jako jsou Boskovice jsme neměli placené dárcovství nikdy. Přechází se kompletně na bezplatné dárcovství, to je také považováno za bezpečnější.

Proč?
Když je dárcovství motivované penězi, přitahuje to rizikovější skupiny obyvatelstva. Stává se, že přijde mladý člověk a říká, že by chtěl dávat krev. Pak z něj vypadne, že se chce nechat pouze bezplatně vyšetřit na virus HIV. Já jim říkám, že my jim raději vyšetříme HIV zadarmo, není potřeba kvůli tomu dávat krev.