Ti uvažují o tom, že od února příštího roku vybídnou bezplatné dárce krve, aby začali chtít za odběry peníze. Podle pracovníků transfúzních stanic je to špatné řešení. Krev totiž pak přijdou darovat i lidé, kterým jde o peníze a nejsou zcela zdraví.

Příští rok se mají lidé vyrovnat s dalším zdražováním. Pozastavení bezplatného dárcovství je poslední možností, jakou může Sdružení dárců krve zdražení zamezit. „Snažíme se otevřít oči ministrům, kteří nechtějí komunikovat. Napsali jsme tedy petici. Pokud ani ta nezabere a od ledna příštího roku podraží cena elektrické energie a zejména potravin a léků, nezbude nám nic jiného než vyhlásit moratorium na bezplatné dárcovství krve. Od února tak vyzveme dárce, aby požadovali za jeden odběr plazmy tisíc korun. Za jediný odběr krve zase šest tisíc,“ upřesnil předseda sdružení Jaroslav Kotrman s tím, že přestože bezplatní dárci ušetří státu přes devět miliard korun ročně, ministři jim na oplátku sníží životní úroveň. Peníze se přitom dají škrtnout v jiných oblastech. „Zdražovat potraviny a léky není ekonomické. Klesne totiž jejich spotřeba a tím se zvýší nezaměstnanost. Ztráty peněz mohou ministři hledat jinde, třeba v předražených státních zakázkách,“ míní Kotrman.

Ten není zastáncem placeného dárcovství a doufá, že ministři na petici zareagují a k moratoriu nedojde. Pokud nakonec budou všichni dárci žádat peníze, stát zaplatí za operace mnohem víc peněz. „Při vážné operaci se spotřebuje i deset litrů krve. To vyjde na spoustu peněz. Pokud to ministři nechají dojít tak daleko, obávám se, aby pak tyto peníze nechtěli zase po obyčejných lidech, tedy pacientech,“ dodal Kotrman.

Špatné řešení

Proti pozastavení bezplatného dárcovství je primářka transfúzní stanice boskovické nemocnice. „Je to špatné řešení a proti lidem. Krev od bezplatných dárců je totiž bezpečnější. Pokud ji začnou dávat dárci jen pro peníze, mezi nimi třeba i lidé s rizikovým chováním, není záruka, že tato krev bude bezpečná,“ upozornila primářka Ivana Meluzínová. Podle ní placeným dárcům příliš nedůvěřují ani odborníci, kteří zpracovávají plazmu. Nebudou ji tak od nich akceptovat.

Zaměstnanci boskovické nemocnice odebírají dárcům krev zdarma již několik let. S jejich nedostatkem neválčí.

Petr Novotný z Blanska daruje plazmu každý měsíc. Zadarmo daruje několikrát do roka také krev. Výzvu Sdružení dárců krve neposlechne. „Nedávám krev zdarma proto, aby mi byl stát vděčný. Dělám to pro lidi, kterým to pomůže a kteří už tak musí platit peníze za zdravotní péči. Moratorium navíc nakonec zaplatí zase obyčejní lidé na daních,” řekl muž.

Bezplatné dárcovství považuje za samozřejmost. „Každý bude jednou krev nebo plazmu potřebovat. Tím, že je daruji, si tak vlastně splácím svůj dluh,” dodal.

Petici proti zdražování mohou podepsat třeba Velkoopatovičtí v tamním infocentru. Na svých webových stránkách o ní dávají vědět také Jedovničtí a lidé z dalších měst a obcí na Blanensku. V Černé Hoře petici v pondělí uzavřeli. „Vše se zdražuje, plyn, elektřina, pravděpodobně bude stát víc i voda. Lidé se bojí, že nevyjdou s penězi. Nechceme jim bránit v tom, aby se vyjádřili. Proto mohli podepsat petici na úřadě i ve třech prodejnách v městysi,” popsal starosta Černé Hory Ondřej Měšťan.