Desítky kašlajících pacientů, z nichž někteří jsou o berlích, se tísní u výtahu, aby se dostali až do třetího patra ke svému praktickému lékaři. Této představy se děsí pacienti blanenské nemocnice. Blanskem se totiž šíří zvěsti, že by se praktičtí lékaři, kteří sídlí v přízemí nemocnice, měli přestěhovat do třetího patra. Samotní lékaři však o tom nic neslyšeli a také vedení blanenské nemocnice stěhování popírá.

„Při své nedávné návštěvě nemocnice jsem se dozvěděla, že během dvou až tří měsíců se mají praktičtí lékaři z přízemí přestěhovat do třetího patra. Nechci si ani představovat, jak by to vypadalo, kdyby se pacienti všech praktických lékařů v nemocnici, a zvláště ti starší, museli obtížně dostávat do jejich ordinací v patře pomocí výtahu nebo po schodech. Byla by to pro nás opravdu katastrofa,“ děsí se pacientka Zdena, která si nepřála zveřejnit své celé jméno.

Kdyby pacienti měli docházet místo do přízemí až do třetího patra, by byl problém i podle lékařů. O tom, že by se měli stěhovat, však sami nic nevědí.

„O stěhování se doslýchám poprvé. Nevěřím ale tomu, že by to byla pravda. Ani si to neumím představit. Bylo by to velmi komplikované. Každý z nás má vybavení přizpůsobené prostorám ordinace a to už vůbec nemluvím o tom, jaký by to mělo dopad na naše pacienty,“ řekl praktický lékař Jiří Danda, který má svoji ordinaci v přízemí nemocnice.

Musí být dostupní

Nejčastějšími pacienty praktických lékařů jsou právě staří lidé, pro které je každý krok navíc namáhavý. Proto také ordinace praktických lékařů bývají nejdostupnější ze všech.

„Přestěhování by bylo špatné také pro pacienty. Často k nám totiž chodí staří lidé, pro které by bylo třetí patro problém. Zvlášť, když teď musí do odborných ambulancí přes praktického lékaře,“ dodal Danda.

Horší dostupnost lékařů by byla problém i podle praktického lékaře Zdeňka Grünwalda, který má v blanenské nemocnici také svoji ordinaci. Podle něj se však pacienti stěhování lékařů obávat nemusí.

„To, že bychom se měli stěhovat, se ke mně doneslo. Jedná se ale o fámu, jako radní Blanska bych o tom každopádně věděl. Ani si přesun až do třetího patra neumím představit, praktičtí lékaři musí zůstat v první linii, musí být pro pacienty nejdostupnější ze všech,“ uvedl Grünwald.

Lékaři zůstanou

Zvěsti o tom, že by se ordinace praktických lékařů v blanenské nemocnici měly přestěhovat z dostupného přízemí až do třetího patra, popírá i ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková.

„Že bychom zamýšleli přestěhovat praktické lékaře z přízemí do třetího patra, není rozhodně pravda. Vůbec nechápu, jak se taková fáma mezi lidi dostane. Už se mě na to ptala i jedna z lékařek. Ale opravdu se k ničemu takovému nechystáme,“ vyvrátila ředitelka nemocnice Danihelková.