Jejich expedice míří do Thajska, kde se chtějí v divočině dostat k izolovanému kmenu lesních lidí. „Právě odlétáme směr Bangkok. A pak zamíříme na sever do hor. Náš výlet za poznáním života geograficky izolovaných etnik míří k Phi Tong Luangům, což v překladu znamená Duchové žlutých listů," uvedl na svém facebookovém profilu těsně před odletem Daněk. Zpět se má výprava vrátit třetího srpna.

Podle něj se jedná o jedno z nejpozoruhod­nějších etnik světa. „Do nedávna žili výhradně způsobem lovců a sběračů. Sami si říkají Mlabri – Lidé lesa. Zapomenuty v pravěku přežívají roztroušeny do malých skupin asi tři stovky příslušníků tohoto záhadného kmene. Snad budeme mít na setkání s nimi štěstí," dodal dobrodruh a poznamenal, že během jedné či dvou generací kmen Mlabri zcela pohltí hlavní proud thajské a laoské kultury.

Daněk s Žákovskou už za přírodními národy procestovali kus světa. Z jejich materiálů vzniklo několik dokumentárních filmů. Daněk nedávno také napsal knihu Ti, kteří utíkají pěšky o legendárních mexických běžcích, indiánech Tarahumarech.

Za nimi se vypravil do kaňonu řeky Urique a popsal běžecký podnik Caballo Blanco Ultramaraton. „Inspiroval jsem se světovým bestsellerem amerického publicisty a běžce Christophera McDougalla Zrozeni k běhu. Popisuje tyto indiánské běžce a také vypráví příběh jejich přítele Micaha Truea. Toho Tarahumarové pojmenovali Caballo Blanco. Bílý kůň. Chtěl jsem všechno, co je v knize, vidět a zažít na vlastní kůži a porovnat se skutečností," poznamenal ke své první knize Daněk.