Vytisknout, vyplnit a pak s obálkou vyrazit na místní poštu nebo dojet až do Boskovic a vystát si frontu u okýnka úřadu. Podnikatelé z Letovic a okolí musí za vyřízením každého formuláře absolvovat dlouhou cestu. K vloni zrušenému finančním úřadu od letošního února přišli navíc o úřad živnostenský. Zatímco bez něho se prý obejdou, finanční úřad však stále postrádají.
„Do Boskovic a zpátky je to pětadvacet kilometrů, dojet tam s každým papírem autem, najít v centru místo k parkování, bere čas i peníze. Od loňského roku, co jsme přišli o pobočku finančního úřadu, proto raději všechno posílám poštou,“ popsal letovický podnikatel Milan Janoušek, majitel opravny aut Autoprofi.
Potíže podle podnikatele nezpůsobuje jen komplikovanější cesta k vyřízení žádostí, ale také to, že lidé nemají jistotu, že dokumenty vyplnili správně. „Když jsem dřív vyplňoval třeba daňové přiznání, rovnou mi jej před podáním úředníci zkontrolovali, jestli je na něm všechno, co má být. Teď je pošlu vyplněné a musím čekat, než se dozvím, že v pořádku,“ doplnil Janoušek.
Vedle pobočky finančního úřadu přišli podnikatelé z Letovic od letošního února také o pobočku živnostenského úřadu, do které dojížděli pracovníci z Boskovic. Podle tajemníka boskovické radnice Pavla Vlacha tato služba ale moc využívaná nebyla. „Jednou týdně dojížděl do Letovic jeden náš pracovník. V poslední době však jednal jen s několika málo klienty,“ upozornil Vlach. Úředníci totiž neměli na letovické pobočce přístup do databáze a nemohli si tak ověřit všechny údaje, které jim lidé předložili. Proto se vyřizování protáhlo a podnikatelé tak raději jezdili rovnou do Boskovic.
Zatímco Letovickým jejich pobočka finančního úřadu chybí, v Boskovicích na finančním úřadě podle jeho ředitele Josefa Doležela nijak výrazněji příliv žádostí z Letovic nepocítili. „Žádný velký nápor to nebyl, vyřizování splynulo s dalšími žádostmi. Navíc v rámci rozšíření služeb v době daňových přiznání naši pracovníci dva dny v březnu přijedou také do Letovic,“ uvedl Doležel a doplnil, že další rozšíření úředních hodin v Boskovicích na finančním úřadě chystají posledních čtrnáct dní v březnu každý den až do šesté večerní.
V době daňových přiznání zůstanou úředníci déle také na finančním úřadě v Blansku. Stejně jako v Boskovicích můžou lidé od jedenadvacátého března až do prvního dubna chodit na úřad od osmé ranní do šesti do večera. „Úřední hodiny rozšiřujeme ke konci března už několik let. Lidé je využívají hlavně v posledních dnech, kdy daňová přiznání můžou podat, a pak ve středu a v pondělí, kdy mají zafixováno, že jsou na úřadech úřední dny,“ přiblížila ředitelka finančního úřadu v Blansku Hana Šenkýřová.
Kromě všedních dnů můžou přijít lidé vyřídit svá daňová přiznání na úřad v Blansku i v sobotu šestadvacátého března od osmi do dvanácti hodin, ve středu šestnáctého března vyjedou od osmi od rána do pěti do odpoledne finanční úředníci také do Adamova. „Letos by měli lidé odevzdat daňová přiznání opravdu včas, tedy maximálně do prvního dubna. Od letošního roku totiž nově musí za nedodržení termínů platit pokutu. Pokud se zpozdí o víc než pět pracovních dnů, čeká je pokuta v minimální výši pět set korun,“ varuje Šenkýřová.