„Zmíněná lokalita se nachází na pomezí tří krajů. Mapujeme možnosti zlepšení její obslužnosti,“ potvrdil mluvčí kraje Petr Holeček.

Podle kunštátského starosty Zdeňka Wettera se město mezitím snaží najít vhodnou budovu. U jedné už řeší odkup, následně by ji upravilo a kraji pronajalo. „Výjezdová stanice záchranky tady má určitě smysl. Dojezdové časy sanitek z Boskovic jsou na hraně. Zejména pak dál k Olešnici. Když jde o život, rozhoduje každá minuta. Proto se snažíme jít vybudování stanice naproti a kraji nabídnout vhodné prostory,“ řekl Deníku Rovnost Wetter.

Stavba výjezdové základny záchranářů v Boskovicích pokračuje podle plánu.
Už mají základy a vrty: podívejte se, jak roste základna boskovických záchranářů

V posádce má být kromě řidiče zdravotnický záchranář. Na provozu by se zřejmě mohly podílet i sousední kraje. Nový plán pokrytí této oblasti musí kromě krajských úředníků schválit také ministerstvo zdravotnictví. Nejbližší termín, kdy by stanice mohla v Kunštátu fungovat, je první polovina roku 2024.

Dobrovolníci sbírali o víkendu v Moravském krasu odpadky. Na Blanensku i Brněnsku.
Pryč s harampádím: podívejte, jak dobrovolníci čistili Moravský kras a co našli

Zatímco o Kunštátu se teprve jedná, v Boskovicích záchranáři vyhlížejí nové moderní zázemí. Stavba za více než sedmdesát milionů má být hotová v listopadu. Na pozemku, které kraj před časem směnil s městem. Dělníci už postavili základy, vnitřní příčky, udělali geotermální vrty pro vytápění budovy a drenáže. Nyní pracují na obvodových zdech.

Dosavadní prostory v areálu Nemocnice Boskovice už nestačily a měly špatné zázemí. „Objekt slouží dvěma výjezdovým skupinám, přičemž byl v době výstavby určený pouze pro jednu. Tomu také odpovídá celkové uspořádání, které dlouhodobě nevyhovuje potřebám zdravotníků,“ informovala mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. K dispozici například není místnost pro mytí a dezinfekci aut a další techniky.