Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dálniční křižovatka u Skalice a křížení s železniční tratí

Blanensko - Průchozí dálnice Wien – Breslau měla zajistit rychlé spojení z Vídně do Slezska. Také z toho důvodu nebylo naplánováno mnoho dálničních křižovatek a sjezdů z dálnice. Křížení v našem zájmovém prostoru jsme si představili hned v úvodu seriálu a dnes ukážeme jedinou dálniční křižovatku plánovanou v okrese Boskovice.

14.12.2008
SDÍLEJ:

KŘIŽOVATKY. Návrh dálkové silnice Plzeň - Moravská Ostrava, úsek Sebranice - Svitávka 1940. Foto: Státní okresní archiv Blansko, úprava Jiří Vymětalík

Ve válečných letech se na Boskovicku začala stavět ještě jedna pozemní komunikace vyšší třídy, a to dálková silnice Plzeň – Moravská Ostrava (Protektoratsstrasse II. klasse Pilsen – Mährisch Ostrau). Trasa nedobudované cesty byla později z velké části využita pro silnici I/19 a II/150 Plzeň – Žďár nad Sázavou – Přerov. Dálková silnice měla Boskovicko protnout ze západu na východ ve směru Hodonín – Kunštát – Boskovice – Ždárná. U Skalice v k.ú. Sebranice východně od státní silnice I/43 Brno – Svitavy bylo projektováno křížení s německou průchozí dálnicí. Mimoúrovňová křižovatka měla mít tvar klasického čtyřlístku a dálnice, vedená po mírném náspu, měla téměř pravoúhle podjíždět dálkovou silnici na vysokém násypu.

Projekt dálkové komunikace v úseku Sebranice – Boskovice - Žďárná – Protivanov vypracovala roku 1940 firma Ing. Jaromír Souček Brno a následující rok se na stavbě silnice začalo pracovat. Dodnes se v některých dílčích úsecích nachází pozůstatky této stavby. Na plánku, který se nachází v Moravském zemském archivu v Brně – Státní okresní archiv Blansko, fond OkÚ Boskovice, vidíme návrh silniční magistrály Plzeň – Moravská Ostrava v úseku Sebranice – Mladkov a křížení se státní silnicí Brno – Svitavy, dálnicí Sever – Jih a železniční dráhou Brno – Letovice. Na základě výše jmenované archiválie, knihy Tomáše Jandy, Václava Lídla Německá průchozí dálnice a serveru www.dalnice.com můžeme přesně určit polohu a tvar dálniční křižovatky. Křižovatka se měla nacházet v dnes nevyužitém náspu dálnice mezi státní silnicí do Svitav a využitou částí dálnice pro silnici II/150 do Svitávky a Boskovic.

Pod křižovatkou a oběma dálkovými komunikacemi nedaleko rybníka protéká Chlumský potok. Státní silnice měla dálnici křížit u Sebranic a napojení těchto cest bylo řešeno pomocí magistrály Plzeň – Ostrava, která měla státní úrovňově protínat východně od Sebranic. Dnes, díky křižovatce na Boskovice a obchvatu Skalice v trase staré dálnice, vypadá situace na místě úplně jinak a nejsou tu žádné pozůstatky dálničního sjezdu. Autostráda od plánované čtyřlístkové křižovatky pokračuje v náspu spolu se silnicí II/150 severovýchodně na Svitávku, kde nadjíždí železniční trať Brno – Letovice – Česká Třebová.

Železniční most není původní, byl vybudován až v rámci obchvatu Skalice a Svitávky v sedmdesátých letech. Původní most byl pouze založen a v rámci jeho stavby byl společností RAB vykoupen a později zbořen strážní domek č. 153. K vechtrovně náležel hospodářský přístavek a zahrádka. Na jeho místě stojí východní strana severního předmostí železničního nadjezdu.
Co bude příště? V dalším dílu se vrátíme na jih okresu a popíšeme mosty u Hlubokých Dvorů.

JIŘÍ VYMĚTALÍK

14.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Anžela Jemelková (vlevo) a Khrystyna Chernei.
AKTUALIZUJEME

Vinní. Soud vynesl rozsudek v kauze nelegálního domova důchodců v Kunštátu

Lídryně Starostů a nezávislých Jana Krutáková.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídryně Starostů a nezávislých Jany Krutákové

Rekonstrukce nádraží odstartovala zmatky. Cestující hledali přesunuté zastávky

Blansko – V pondělí začala proměna zchátralého autobusového nádraží v Blansku v moderní terminál. Dělníci ho dokončí příští rok.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE ROZHOVOR/ - Michal Berg je lídrem jihomoravské kandidátky Strany zelených pro volby do poslanecké sněmovny. Ve středu od 10 do 11 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.brnenskydenik.cz.

Pětiletého syna otec znásilnil, potvrdil soud. Muž trvá na tom, že je nevinný

Brno, Blanensko – Svého pětiletého syna podle obžaloby znásilnil. Muže z Blanenska v květnu Krajský soud v Brně odsoudil k pěti a půl roku vězení. „Využil neznalosti a nevědomosti svého syna. V posteli se vzájemně dotýkali na svých penisech. Poté ho donutil k tomu, aby jej uspokojil rukou,” uvedl předseda senátu Michal Zámečník. Muž svou vinu popírá a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten případ vrátil k přezkoumání zpátky do Brna.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení