Stejně tak pro ně bude mnohem dostupnější získání ověřeného výstupu z katastru nemovitosti, výpisu z obchodního rejstříku či výpisu z živnostenského rejstříku.


Stojí za tím projekt s trochu záhadným názvem Czech POINT, což znamená Český Podací Ověřovací Informační Národní Terminál. Ten se už rozjel na některých radnicích v okrese nebo na blanenské poště. Do konce února by tyto nové služby měly poskytovat všechny obce, kde je matriční úřad.
„Peníze ze státního rozpočtu na zřízení pracoviště byly z Krajského úřadu Jihomoravského kraje obcím rozeslány už loni v listopadu. Pro jednu obec se jednalo o dotaci ve výši padesáti tisíc korun,“ uvedla vedoucí kanceláře ředitele krajského úřadu Věra Vojáčková.


Toto pracoviště bylo zřízeno například už na správním odboru radnice v Letovicích. Na tamní matrice je možné získat ověřené výstupy z katastru nemovitostí, z obchodního rejstříku, z živnostenského rejstříku i z rejstříku trestů. „Rozjeli jsme to od začátku roku. Bylo zde už několik lidí, kteří si tyto věci vyřizovali,“ uvedla vedoucí správního odboru letovické radnice Anna Veverková.

I na boskovické radnici už se lidé dostanou ke všem čtyřem druhům listinných výpisů. „Nově je u nás možné na počkání dostat výpis z rejstříku trestů, ostatní jsme nabízeli už loni. Výpis z rejstříku trestů je možné získat na odboru vnitřních věcí, jsou pro to vyškoleni čtyři lidé,“ sdělil tajemník Pavel Vlach.

Boskovičtí nešli tou cestou, že by pro všechny tyto služby zřídili jedno pracoviště. „Má to vždy v náplni práce úředník, který tyto služby poskytuje v rámci své další činnosti. Například o výpis z katastru nemovitostí loni požádalo jen padesát lidí. Mít pro tuto agendu vyčleněného jednoho pracovníka na plný úvazek by zatím bylo zbytečné,“ vysvětlil Vlach.