Přes čtyřicet kilometrů našlapou do pedálů kol desítky cyklistů okolo Malé Hané. Čtvrtý ročník akce letos pořádají Vanovičtí. „Vyrazíme v sobotu v jedenáct hodin od kulturního domu. Cyklisté budou mít na výběr ze dvou tras, obě měří víc jak čtyřicet kilometrů,“ sdělil vanovický starosta Petr Dvořáček s tím, že v Borotíně budou mít výletníci na výběr, zda se vydat po silnici do Velkých Opatovic, nebo zda odbočí směr Velká Roudka, kde na vlastní oči uvidí, jak pokročili lidé s obnovou lázní. „Tato stezka je náročnější, vede přes kopce a lesní cesty,“ podotkl Dvořáček. Podle něj cyklisté projedou i Úsobrnem, Uhřicemi či Světlou a vrátí se zpět do Vanovic. Unavené cestovatele tam čeká zábava v areálu za kulturním domem. Kromě pohoštění si vychutnají i vystoupení country kapely Netopýr. Ti, kteří si zakoupí losy, budou moct vyhrát ceny v tombole. „Losy budou na jméno, takže pokud výherce nebude na místě, výhru mu dodáme. První cena bude jizdní kolo a druhou bude překvapivě divočák,“ pousmál se starosta. Tradice výletu Okolo Malé Hané podle něj odstartovala před čtyřmi lety se stovkou účastníků. Jejich počet se později vyšplhal až na dvě stě padesát.

Na dlouhý řetěž bicyklistů pořadatelé upozorní dopravní policisty. Speciální lékař na místě nebude. „Cyklisté vyrazí na vlastní triko,“ upozornil Dvořáček.

V Úsobrně se pojede už podeváté

Do výletnického trička se navléknou lidé, kteří vyrazí v září na obecní výlet z Úsobrna. „Tuto recesistickou akci začali před léty pořádat kluci, kteří tu mají rodiče. Vždycky než vyjedeme, pronesou humornou historku o Frantu Úsobrňákovi, který byl všeuměl po vzoru Járy Cimrmana. Tradice má letos už deváté pokračování,“ přiblížila starostka vesničky Miroslava Strnadová s tím, že letošní výlet se ponese v duchu křížové výpravy. První sobotu v září lidé dojedou do vysokopolského Dětřichova, kde přespí, užijí si večírek a druhý den se vrátí zpět. „V minulosti jsme měli třeba i téma říčky Úsobrnky. Po jejích vodách jsme poslali vzkaz v láhvi. Ten dokonce objevil jeden pán s vnučkou, a pak nás kontaktoval,“ vzpoměla Strnadová a podotkla, že na cyklovýlet vyráží kolem osmdesáti lidí z Úsobrna i okolí. Účastníků stále přibývá.

V Úsobrně se nechali isnpirovat i Šebetovští. Ti si obecní cyklovýlet užívají na začátku června. „Letos jsme vyjeli po vinařské stezce v trikách vínově červené barvy. Každý rok máme jiné triko. Na něm je znak obce a také humorné kresby Křemečka. Jednotlivé výlety nám pak připomínají lidé, když se prochází později v triku po dědině,“ řekl starosta Šebetova Zdeněk Čížek. Podle něj se šebetovské cyklistické túry účastní osmdesát až devadesát sportovců. Ve skupině jedou i celé rodiny s dětmi. „Díky těmto výletům jsme objevili krásná místa, která leží poblíž. Třeba klášter Porta coeli na Tišnovsku nebo Vírskou přehradu,“ vyjmenoval Čížek.

Bohatou nabídku výletů na kole využijí i Letovičtí. Ven vyráží už zjara. „Poslední sobotu v květnu se zapojujeme do krajské akce Okolo s kolem. Ta nabízí každý rok čtyřiašedesáti­kilometrovou trasu, která pokračuje z Letovic přes Rudku na Sulíkov, Trpín a dál,“ sdělil letovický místostarosta Vladimír Stejskal. Letovičtí vyjedou na bicyklech také při přiléžitosti akce Zdravé město.