Státní silnice I/43 mezi Letovicemi a Rozhraním měla být už loni opravená a rozšířená. Cyklisté tam však budou riskovat další roky. Na úpravu silnice stísněné mezi svodidly a skálou totiž nemá Ředitelství silnic a dálnic v současnosti peníze. Na mrtvém bodě tak skončil také záměr postavit v nebezpečném úseku cyklostezku. Letovičtí mají obavy, aby se bezpečnější jízdy vůbec dočkali.

Loni pracovníci Ředitelství silnic a dálnic věřili, že začnou stavět v roce 2015. Nyní doufají, že opravu silnice mezi Letovicemi a Rozhraním vůbec uskuteční. „Budeme muset udělat změny v přípravě i u dalších staveb plánovaných po celé I/43. Podepíší se na nich úsporná opatření. K těm musíme přistoupit, abychom mohli plány vůbec uskutečnit. O nevyhovujícím stavu státní silnice mezi Letovicemi a Rozhraním víme a budeme hledat cestu, jak ji připravit k opravě,“ řekla za Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Od úprav silnice ŘSD odstoupilo protože její stav se zhoršil natolik, že si vyžádá dvakrát tolik peněz. Šířka silnice se tak z plánovaných jedenácti a půl metrů zmenší na devět a půl. S touto rekonstrukcí stojí i stavba cyklostezky.

Mezi Letovicemi a Rozhraním projede denně zhruba deset tisíc aut. Cyklostezka je nutná i podle vedení města. „Doufejme, že Ředitelství silnic a dálnic bude pokračovat v projektu a my se do cyklostezky časem pustíme. Obě stavby musíme provést dohromady. Doufám, že se nám na cyklostezku podaří sehnat peníze,“ sdělil letovický místostarosta Radek Procházka. Letovičtí totiž původně nepočítali s tím, že budou muset cyklotrasu zajistit sami. Nemají tak na ni peníze. „Budeme se snažit domluvit spoluúčast s Jihomoravským a Pardubickým krajem. Je to totiž páteřní cesta, která oba kraje spojuje,“ dodal Procházka. Podle něj by stavba cyklostezky mohla vyjít na zhruba pět milionů korun.

O cyklostezku stojí většina obyvatel letovických částí. Měli by spojení s městem, aniž by museli platit peníze za jízdenky. „Protože nemáme v Dolním Smržově obchod, musíme jezdit nakupovat do šest kilometrů vzdálených Letovic. Jízda na kole po státní silnici však nepřipadá v úvahu, je příliš nebezpečná. Proto tlačíme na to, aby došlo ke stavbě cyklostezky,“ uvedl Miloš Toul .

Vjet s kolem na tuto rušnou silnici se neodváží ani zkušený cyklista Vítězslav Prudek z Letovic. „Nejezdím tam vůbec, nepřežil bych to. Cyklostezka dál od vozovky by v tomto místě pomohla,“ řekl Prudek. Cyklisté, kteří se tudy obávají projet, se musí smířit s dlouhými zajížďkami. To, že jízda po silnici v sedle kole není med, si Prudek vyzkoušel už mnohokrát. „Kolikrát jedu, slyším za sebou kamion a ten mě najednou tlačí na bok. Někdy jsem musel zastavit, jindy seskočit z kola do příkopy. A to docela jezdit umím. Řidiči kamionů to ale také nemají lehké, mezi Letovicemi a Stvolovou je to obtížné s vyhýbáním,“ dodal Prudek.

Jeho slova potvrdila policejní mluvčí Iva Šebková. Rozšíření silnice by v tomto úseku podle ní pomohlo. „Na silnici by bylo lépe vidět, vozidla by měla i větší prostor pro vyhýbání. Vozovka je příliš úzká, třeba před Stvolovou. Když tam projíždí větší nákladní auto, musí zpomalit, aby se s protijedoucím vozem dostatečně vyhnuly,“ popsala Šebková s tím, že na této části I/43 policisté řeší i dopravní nehody.