Nadměrný hluk, znečistěné prostředí nebo narušení rázu krajiny. To jsou hlavní argumenty proti výstavbě nové cyklostezky, která by měla vést z Holštejna směrem ke kempu Baldovec. Vesnice není průjezdná a místní se obávají, že přijdou o svůj klid. Ještě více je znepokojuje plánovaná stavba lyžařského areálu. Ten hodlá postavit firma Ski Baldovec, jehož spolumajitelem je i starosta Holštejna.

„Naše vesnice jako jedna z mála není poznamenaná cestovním ruchem ani dopravou. Byli bychom rádi, kdyby to tak zůstalo i nadále. Kvůli cyklostezce se to ale má změnit. Napsali jsme proto petici, pod kterou se podepsalo přes sedmdesát procent dospělých z Holštejna,“ uvedla za petiční výbor Dana Kakáčová.

V současné době vede mezi Holštejnem a nedalekým Baldovcem polní cesta. „Zastupitelstvo obce schválilo postavení zpevněné cesty se třemi mosty, která bude široká tři a půl metru. Místní lidé budou konečně moct využívat zpevněnou cestu. Zpřístupní se i trasa ke kempu Baldovec. Celý dvoukilometrový úsek bude součástí takzvané Jantarové stezky. Nová cesta je další možností pro rozvoj turistického ruchu,“ vysvětlil starosta obce Martin Hájek.

Lidem nejvíce vadí, že po plánované silnici budou moct jezdit auta. „Projekt je prezentován jako cyklostezka s omezeným dopravním provozem. Znamená to, že zde budou jezdit i auta lesní správy a lidé do kempu. Není prostě jasné, kolik aut zde bude moct projíždět,“ uvedl Radek Popelka, který se pod petici rovněž podepsal.

Místním se nelíbí ani plán firmy Ski Baldovec, kterým je postavit na hranici katastru Holštejna a Baldovce ski areál s názvem Areál zdraví. „Sám starosta nám písemně oznámil, že cyklistická stezka má zajistit dopravní dostupnost ke vznikajícímu lyžařskému areálu. Těžko říct, jak velká hluková a dopravní zátěž při výstavbě areálu vznikne,“ podotkla Dana Kakáčová.

Starosta Holštejna s výtkami místních nesouhlasí. „Nepočítáme s tím, že by cesta byla průjezdná. Hlavní příjezdová cesta k lyžařskému areálu bude od kempu Baldovec, do kterého je možné se dostat i jinudy než přes Holštejn,“ popsal starosta.

Ten odmítá i jakýkoliv střet zájmů. „Co se týče mého podnikání, nemám co skrývat. Nikde není psáno, že jako neuvolněný starosta nemohu podnikat. Mrzí mě, že to lidé takto vnímají,“ dodal.

Jak situace v Holštejně dopadne, není zatím jasné. Podle vedoucího blanenského stavebního úřadu nemá obec vypracovaný územní plán. „Kdy a jestli vůbec tam cyklostezka povede, zatím nemohu říct. V současné době se zde upravuje územní plán a dělají se různé studie. Celá věc je teprve na začátku,“ uvedl Petr Rizner.