Robert Šamonil z Adamova je vášnivý cyklista. Když to počasí jen trochu dovolí, denně jezdí do práce do Blanska na kole. „V okolí moc cyklostezek není. Proto budu vděčný za každou další. Jezdit po hlavních silnicích v Blansku je hodně nebezpečné nejen pro cyklisty, ale i pěší a in-linisty, protože aut přibývá," uvedl Šamonil.

Ještě letos se mu zřejmě přání částečně splní. Vedení města se hodlá pustit do výstavby nové, asi šestisetmetrové cyklostezky, která povede od společnosti Atona v průmyslové zóně k areálu bývalé prodejny aut značky Ford. „Máme hotový projekt a získali jsme stavební povolení. Do poloviny března podáme žádost o dotaci na Jihomoravský kraj. Pokud uspějeme, cyklostezku se budeme snažit postavit co nejdřív, nejspíš již v létě. Chceme odklonit cyklisty z hlavního silničního tahu. Směrem na Ráječko tam jezdí hodně rodin s dětmi," uvedl vedoucí blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan.

Cyklostezka bude stát asi tři miliony korun. Dotace může městu pokrýt až sedmdesát procent nákladů. „Spoléháme na to, jen z rozpočtu bychom ji udělat nemohli. Letos totiž musíme investovat čtyřiadvacet milionů korun do průtahu městem," vysvětlil Štefan.

Cyklisté již dlouho volají také po cyklostezce, která začne u odbočky na Olomučany a bude končit pod kopcem, na kterém stojí Nový hrad. Do stavby asi jedenapůlkilo­metrové stezky za devět milionů korun se ale Blanenští pustí až v příštím roce. „Nyní vytipováváme úseky, po kterých by její trasa mohla vést. Je tam hodně soukromých pozemků, které patří například Školnímu lesnímu podniku Mendelovy univerzity nebo Povodí Moravy. Budeme se s nimi muset smluvně domluvit," vysvětlil Štefan.

Podle starosty Blanska Iva Poláka hlavně v létě v této lokalitě jezdí obrovský počet cyklistů. „Často se tam stávají dopravní nehody. Chceme jim předcházet," zdůvodnil plánovanou stavbu cyklostezky Polák.

Do konce letošního května vyroste zbrusu nová cyklo
stezka mezi Rájcem-Jestřebí a Bořitovem. „Silnice druhé třídy z Jestřebí do Bořitova je velmi frekventovaná a pro cyklisty i pěší nebezpečná," uvedla starostka Rájce
-Jestřebí Romana Synakieviczová. Akce přijde zhruba na šest a půl milionu korun.

Ráječtí v budoucnu plánují i další cyklostezky. Do Doubravice nad Svitavou, Ráječka a Spešova. „S již existujícími cyklostezkami tak chceme propojit oblast Černohorska a Moravského krasu. Nejdříve však trasy musíme vypořádat majetkově, pak připravit projekt a opět požádat o dotaci," plánuje starostka Rájce-Jestřebí.

Místní lidé i turisté se po letech dočkají cyklostezky ze Žďárné po začátek Suchého, která přijde na deset milionů korun. „Chuť pustit se do stavby máme, jen musíme sehnat peníze. Čekáme na to, kdy Státní fond dopravní infrastruktury vypíše na akci dotaci. Doufám, že se nám ji povede získat, abychom letos mohli udělat alespoň část cyklostezky. Záměr trvá už alespoň čtyři roky, dříve obec řešila majetkoprávní vztahy s vlastníky pozemků," sdělil starosta Žďárné Pavel Hanák.

Na cyklostezku se těší i starosta Suchého Pavel Žilka. Podle něj výrazně zvýší bezpečnost cyklistů i pěších. „Lidé z naší vesnice chodí do Žďárné často pěšky na poštu nebo na hřbitov. A děti do školy. Není tam chodník a chodci musejí často slézat do příkopu, aby se vyhnuli jedoucím autům. Ze statistiky z loňského roku vyplývá, že po silnici ročně projede pět set velkých kamionů a až patnáct set menších nákladních aut," zdůvodnil potřebu cyklostezky starosta Suchého.

Podle Jiřího Párala ze Žďárné se pak obec a její okolí stane ještě atraktivnějším pro turisty. „Cyklostezka zde hodně chybí. Občas jedeme s manželkou na projížďku směrem na Suchý a Benešov, ale žádná jiná bezpečná trasa pro cyklisty v okolí není," uvedl Páral.

Drnovičtí na sklonku loňského roku dokončili cyklo
stezku do Lysic. Podle starosty obce Petra Ducháčka začala svůj účel plnit již v zimě, kdy ji k procházkám využívaly i maminky s kočárky. Obec již přemýšlí o další cyklostezce, která propojí Drnovice se Zbraslavcem. „Pokud se domluvíme s vlastníky pozemků a získáme dotaci, postavíme ji koncem příštího roku," řekl Ducháček.

Po cyklostezce dlouho touží i cyklisté z Letovic a okolí. Vedení města hodlá postavit dvě. Jedna povede z Letovic do Zboňku, druhá z Letovic do Skrchova. „Alespoň jednu bychom chtěli udělat příští rok, další do čtyř let," řekl starosta Letovic Vladimír Stejskal.