„Nedovedu si představit asfaltovou cestu, po které nebudou jezdit auta. Zkušenosti se závorami mám takové, že jsou k ničemu,“ psal na stránkách blanenského deníku Bedřich.

„V údolí pořádáme tábory a to, že nám přes louku povede asfaltka znamená, že se budeme muset odsunout jinam. Takovýchto nezasfaltovaných údolí je čím dál míň, jaká škoda,“ přidává se Michal k diskuzím o plánované cyklostezce Holštejn-Baldovec.

Spory o cestu se v obci táhnou už několik let. Lidé, kteří se postavili proti asfaltové cyklostezce, se báli, že zpřístupní trasu mezi Holštejnem a Baldovcem také automobilům. Nyní je jasné, že se cesta stavět bude. Podle vedení obce po ní však osobní auta neprojedou.

„Cyklostezku jsme do územního plánu sice zařadili, ale diskuze kolem ní už se uklidnili. Lidé, kteří tehdy přišli s peticí, se báli, že by po ní do Baldovce jezdila také auta. Tak ale stezka plánovaná není. Poslední řešení cesty zahrnuje takzvané technické brody, po níž osobní vozy neprojedou,“ informoval místostarosta Holštejna Petr Mynařík.

Cyklostezka by tak měla být přístupná jen chodcům, cyklistům, maminkám s kočárky, inlanistům a lesníkům.

„Podmínka Lesů České republiky je, abychom jim umožnili po cestě projet. Řešili jsme, jak si pojistit, aby po ní nejezdila také osobní auta. Závory se nám nezdály vhodné, moc dlouho většinou na podobných cestách nevydrží a pevné překážky tam nemůžeme dát kvůli lesníků. Proto jsme se rozhodli pro technické brody, které budou na stezce tři,“ přiblížil místostarosta.

Za peticí proti cyklostezce stála před třemi lety také Hana Procházková z Holštejna. Nyní s ní problém nemá. Pokud bude opravdu jen pro cyklisty. „Doufám, že cyklostezka bude opravdu tak, jak to podle současných plánů vypadá. Tedy, aby po ní skutečně nemohla osobní auta projet. Jsem teď v zastupitelstvu, tak snad budu mít větší možnost hlídat, aby byly dodrženy všechny podmínky,“ míní Procházková.

Nutně ji nepotřebují

Podle Marka Bejčka z Holštejna lidé cyklostezku do Baldovce ale nijak nutně nepotřebují. Na kole se do kempu pohodlně dostanou i tak. „Osobně si myslím, že cyklostezka mezi Holštejnem a Baldovcem potřeba není. Na kole se tam dá normálně projet, jinde v republice jsou daleko horší cesty značené jako cyklostezky. Bojím se, aby to opravdu nakonec nesklouzlo do toho, že po ní budou jezdit auta,“ řekl Bejček.

Projekt na cyklostezku v obci momentálně dávají dohromady. Její délka i šířka zůstává podle původních plánů. „I nadále platí původní rozsah cyklostezky. Povede z Holštejna po kemp v Baldovci a bude navazovat na jantarovou stezku. Široká bude tři a půl metrů,“ upřesnil holštejnský starosta Martin Hájek s tím, že stezku začnou stavět nejdřív tak za dva roky.

Cyklostezka z Holštejna do Baldovce je součástí chystaného územního plán obce. Svoje námitky a připomínky k němu můžou lidé vznášet do jeho veřejného projednání, které v Holštejně bude devětadvacátého září v pět hodin odpoledne v kulturním domě.