Okolo Malé Hané není závod, ale výlet pro rekreační cyklisty. Pořadí v cíli tak není důležité. „Výletu jsem se zúčastnila už třikrát. Vždy se domluvím s kamarády a je to zábava. Nikam se při jízdě nemusíme hnát," řekla Kristýna Ambrozová, která se letos na přípravách akce podílí.

Obce mikroregionu se v pořádání střídají. Letošní devátý ročník organizuje obec Malá Roudka-Skočova Lhota. Start bude na výletišti ve Skočově Lhotě v deset hodin. Cyklisté pak zamíří do Velkých Opatovic, Úsobrna, Uhřic, Cetkovic, Světlé, Šebetova, Vanovic, Borotína, Velké Roudky a Malé Roudky. Okružní jízdu završí příjezdem do Skočovy Lhoty.

Mistryně světa

V každé z obcí čeká cyklisty krátká zastávka. Dostanou tam upomínkové předměty nebo malé občerstvení. Poslední cyklisté by do Skočovy Lhoty měli dorazit kolem druhé hodiny odpoledne. Tam bude připravený kulturní program. V něm vystoupí například mistryně světa v krasojízdě na kole Martina Štěpánková nebo profesionální silák ze Slovenska. V tombole můžou soutěžící vyhrát trekové kolo. V sedm hodin večer začne taneční zábava s kapelou Epicentrum. „Doprovodný program se vždy obměňuje. Každý ročník pořádá jiná obec Malé Hané a vždy vnese něco nového. Organizování příštího ročníku se ujme Úsobrno," vysvětlil předseda mikroregionu Zdeněk Toul.

Nyní je přihlášených skoro čtyři sta čtyřicet účastníků. Nejstaršímu je dvaasedmdesát let. Organizátoři ale očekávají další. „Rok od roku je účast vyšší. Někteří se registrují přes internet, jiní až na místě. Minulého ročníku se zúčastnila necelá tisícovka cyklistů. Jezdí i rodiny s dětmi. Přijede také senátor Jozef Regec s manželkou a dětmi," uvedl starosta Malé Roudky-Skočovy Lhoty František Lizna, který se na přípravách cyklistického výletu podílí.

MICHAELA REISIGLOVÁ