Z tribun tleská dvacet tisíc diváků. I to je čtrnáctá světová gymnaestráda. Letos se konala v polovině července a představili se tam při pódiových a hromadných skladbách sportovci ze čtyřiapadesáti ze­mí.

Gymnaestráda je mezinárodním svátkem amatérské gymnastiky, který už od roku 1953 jednou za čtyři roky pořádá Světová gymnastická federace. Pětatřicetiletá Jitka Přikrylová letos její atmosféru zažila už popáté. Cvičil i její otec, sestra a neteř. Pětici cvičenců z TJ Sokol Vanovice doplňoval ještě jeden mladík. Z Blanenska zastupovali na gymnaestrádě barvy České republiky jako jediní, vystupovali za Českou asociaci sportu pro všechny. „Stejně jako sestra cvičím od malička, hlavně díky tatínkovi. Momentálně ve Vanovicích vedu zdravotní cvičení na velkých míčích, občas předcvičuji aerobic. Gymnaestráda je pro nás už takovou tradicí. Předvedeme před publikem, co jsme se naučili, podíváme se do světa. A protože letos s námi jela i neteř, cvičíme z naší rodiny už tři generace,“ popisuje žena.

Gymnaestrádu přirovnává k jakési olympiádě pro amatérské sportovce. „Výprava z každé země má jednotné soupravy, koná se slavnostní zahájení i ukončení, akce má skvělou atmosféru. Je to příležitost, jak zažít pocit jako špičkoví sportovci. Je ale příjemné, že pro účast na gymnaestrádě člověk nemusí dělat sport vrcholově a také tam nesoutěžíme, jde o přehlídku,“ přibližuje Přikrylová. Bez cvičení a pohybu si život neumí představit. Gymnaestráda je pak určitou odměnou a rozhodně nelituje toho, že si převážnou část nákladů musí sama zaplatit, vzít si dovolenou a spát přitom ve spacáku ve školní třídě. „Jsem tam skutečně hrdá na to, že zastupuji Českou republiku. Spojuje se tam estetično, radost z pohybu i z toho, že se to lidem líbí. Při cvičení hromadné skladby je sice každý jen malou součástí velkého celku, ale každá je tam stejně důležitá,“ dodává.

Dvanáctiminutovou skladbu, ve které zazněly i hity jako Pretty woman či Být stále mlád, Vanovičtí nacvičovali více než rok. Spolu s dalšími cvičenci ji představí ještě v příštím roce na sokolském sletu v Praze a při oslavách stého výročí TJ Sokol Vanovice.