Do blanenské nemocnice na oddělení následné péče ale nechodí sama. Doprovází ji některá ze čtyř fenek. Dixie, Zara, Sofinka nebo Berinka. Psi jsou speciálně vycvičení pro takzvanou canisterapii. Léčebný kontakt psa a člověka.

Zvířata pomáhají s rehabilitací pacientů. „Často se jedná o staré lidi. Pejsky hladí, ti pohyblivější i češou. Nebo k nim zvířata polohujeme přímo na lůžko. Cítí jejich teplo a procvičují si motoriku. S pejsky si povídají. Řada z nich je měla doma, ale už se o ně v pokročilém věku nemohla starat. Každý podobný kontakt pomáhá a lidé v nemocnici jsou za něj velmi vděční. Je to pro ně nejen rehabilitace ale i určité rozptýlení,“ řekla Deníku Rovnost žena, která se psy pomáhala i v brněnské škole mezi postiženým dětmi. Pracuje s fenkami zlatého retrívra a fenkou west highland white teriéra.

Velikonoční hrkání se pojí se Svatým neboli Pašijovým týdnem a odletem zvonů do Říma.
Mladí hasiči z Ostrova u Macochy vyměnili hadice za hrkačky. Lidé je odměnili

Canisterapii v blanenské nemocnici poprvé vyzkoušeli už před osmi lety. Tehdy ji zajišťovala canisterapeutka Marika Zouharová. Vše ale před časem stopla epidemie koronaviru. Nyní službu, která je pro pacienty lůžkového oddělení následné péče zdarma, Blanenští nabídli znovu. Jednou týdně. „Léčebný kontakt psa a člověka má dvojí význam. Psychosociální a fyziorehabilitační. Canisterapeut může u pacienta díky psovi aktivovat paměť, myšlení, komunikaci, ale i hrubou a jemnou motoriku. Pohyb rukou, prstů nebo chůzi,“ uvedla mluvčí Nemocnice Blansko Marie Kalová.

Setkání se psem podněcuje u pacientů verbální i neverbální komunikaci, rozvíjí jejich orientaci v prostoru a čase. „U lidí na lůžkách je vidět, že vždy pookřejí, když se mohou s pejskem pomazlit. Jsem velmi ráda, že jim tuto službu opět můžeme nabídnout,“ poznamenala ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková.

Dodala, že forma canisterapie se přizpůsobuje stavu pacientů. Pokud nejsou příliš pohybliví, pejsek může k nim na lůžko a provádí se takzvané polohování, kdy se psí tělo přikládá k tělu pacienta. Ležící pacienty pes prohřeje a připraví na další rehabilitaci. Mobilnější pacienti mohou pejska nakrmit, česat, hladit, házet mu míček. „Poděkování směřuje nejen ke canisterapeutce, ale také k fyzioterapeutce Ivě Fleischlingerové, která je nedílnou součástí každého setkávání pacientů s pejsky, dále patří dík i ostatnímu personálu oddělení následné péče,“ uzavřela Danihelková.