Hořický ski areál zeje už dva roky prázdnotou. A to bez ohledu na to, jaké zrovna panuje počasí nebo jestli jsou svahy v blízkém okolí plné lyžařů. Areál ke znovuobnovení provozu potřebuje vydatnou finanční injekci. Bez rekonstrukce bude chátrat dál. Blansko však v současné době nemá peníze na to, aby dokázalo stav lyžařského areálu změnit.

Opoziční zastupitel za Věci veřejné Jaroslav Krejčíř seznámil vedení města se svou vizí, jak hořický areál zachránit. „Blansko by se mělo Hořicemi skutečně zabývat. Podle mě by bylo ideální, kdyby zde vznikl funkční a moderní sportovní areál se čtyřmístnou lanovkou," prohlásil.

Ten svou představuje ladí už tři měsíce. „Stav blanenského sportu se mi zdá dlouhodobě žalostný a tohle by mohl být zásadní krok správným směrem. Není to pouze můj nápad, konzultoval jsem jej například i s lidmi z oblasti cestovního ruchu. Lidé si zvykli, že nakupovat jezdí hlavně do Brna, takže my se musíme naopak snažit táhnout lidi z okolních měst k nám," nastínil Krejčíř.

Blízkost krajského města považuje za hlavní výhodu hořického areálu i jeho správce Leoš Magda. „Ještě v době, kdy to u nás jakž takž fungovalo, tvořili většinu návštěvníků Brňáci. Jsem si jistý, že kdyby se areál znovu nějakým způsobem rozjel, lákalo by je to znovu. Přeci jen je to pro ně na lyžování z Brna nejblíž," připomněl.

Využití i v létě

Krejčíř vidí hlavní atraktivitu areálu v zimě, ale ve svém plánu počítá s jeho využitím i přes letní sezónu. „Lanovka by potěšila hlavně lidi, kterým dříve vadilo, že museli na svah šlapat nějakého půl kilometru pěšky. A v létě si dokážu představit třeba umělou bobovou dráhu, různá lanová centra a mnoho dalších oblíbených atrakcí. O jejich složení by samozřejmě rozhodovali především návštěvníci," uvedl zastupitel.

Vedení města však Krejčířovo nadšení nesdílí. „Nějakému vhodnému řešení situace v Hořicích se rozhodně nebráníme. Toto nám ale připadá příliš megalomanské a nezvládnutelné. V načrtnuté vizi vidíme příliš mnoho neznámých," reagoval blanenský starosta Lubomír Toufar.

Jednou z nich jsou potíže s nedostatkem sněhu. Hořický areál se totiž neobejde bez umělého zasněžování. „To by nemuselo znamenat takový problém, jak se dosud jeví. Myslím, že postačí, když se vhodným způsobem využijí značné zásoby podzemní vody," oponoval Krejčíř.

Město si podle Toufara nemůže v současné době podobný projekt dovolit. „Nejde jen o peníze na samotnou realizaci. Všemu by musely předcházet dlouhá jednání s vlastníky dotčených pozemků a nemyslím si, že bychom v nich byli úspěšní. A už pouhé technické zpracování projektu by stálo několik set tisíc, proto jsme se k této vizi ihned postavili skepticky," odůvodnil jednotný postoj města, které projekt odmítlo zahrnout do strategického plánu na příštích deset let.

Krejčíř se neodvážil odhadnout, na kolik by uskutečnění jeho vize přišlo. „Samozřejmě počítám s tím, že by to byla hodně nákladná a složitá akce. Ale ani takových by se město nemělo bát. Doufal jsem, že se setkám s větším pochopením, ale dopadl jsem podobně jako před lety s nápadem na stavbu baseballového areálu. A i ten dnes stojí a slaví velké úspěchy. Proto se své myšlenky nehodlám vzdát a budu na ní dále pracovat," oznámil.

Budoucnost hořického ski areálu tak zůstává nejistá. „Chápu, že jde v první řadě o peníze, ale osobně bych nějaký zásadní krok ze strany města uvítal. Sjezdovka je momentálně ve stavu, že se bez větší investice rozhodně neobejde," dodal správce areálu Magda.