„Každý přihlášený účastník musí vlézt v těchto místech do Svitavy a minimálně na pět vteřin se ponořit až po krk. Ve vodě si všichni také připijí na Nový rok,“ ukazuje na tůň v ohybu řeky jeden ze zakladatelů memoriálu a zároveň historicky první účastník Jan Váně.

Akci vymysleli společně s pořadatelem Ivošem Vinklerem. Memoriál je pojmenovaný po již zesnulém hajném ze Stvolové. „Já teď bydlím v jeho hájence. Název jsme před deseti lety vymysleli, když jsme kolem hájenky procházeli. Celá akce byl na začátku spíše hec. Vůbec jsme nečekali, že to získá takovou oblibu. Máme z toho radost,“ říká zaneprázdněný organizátor Ivoš Vinkler.

Jeho slova potvrzují zástupy lidí rozeseté na mostě a v okolí řeky. Do vody, která má pouze čtyři stupně se jich chystá třiačtyřicet. „Letos se přihlásilo jednatřicet dospělých a dvanáct dětí. Roli hraje určitě i nezvykle teplé počasí. Na konec prosince. Teplota vzduchu je osm stupňů. Loni bylo sedmadvacet otužilců,“ pochvaluje si Vinkler.

Ve tři hodiny odpoledne začnou do vody proudit první odvážlivci. „Já se účastním podruhé. Poprvé jsem tady byl předloni. Teď jsem do toho zatáhl i manželku. Aspoň se na konci roku pořádně umyjeme. Bydlíme nedaleko. Přišli jsme pěšky přes kopec. Připravuji se pomocí slivovice. Zahřívá mě. Posledně mi tato strategie pomohla,“ dělí se o zkušenosti Martin Prudil.

Tři stovky přihlížejících otužilce hlasitě podporují. Někdo ve vodě zůstává jen po nezbytně nutnou dobu, ti ostřílenější si ledovou lázeň vychutnávají déle. Po necelých deseti minutách se ve Svitavě vystřídají všichni přihlášení. „Nejde o trhání rekordů. Je to hlavně společenská akce, kde se sejdou místní i lidé z okolních obcí a měst. Stráví příjemně poslední den v roce, popřejí vše nejlepší do Nového roku blízkým a známým,“ vysvětluje smysl akce Vinkler.

Ze zázemí v obecní knihovně vychází slečna, která si koupel také nenechala ujít. „Jsem tady už popáté. Voda byla studená, ale to mi nevadilo. Akorát tam dnes bylo moc bahna. Příští roku jdu zase,“ říká usměvavá Adéla Hejlová.

Všichni zúčastnění se mohou těšit na certifikát a prvních dvacet přihlášených dostane flašku rumu. Děti potěší velká čokoláda.