Hlasování začalo ve středu a potrvá až do čtyřiadvacátého května. „Podle počtu obdržených hlasů pak památky dostanou finanční odměnu. V kategorii velké stavby budou oceněna první dvě místa částkou sto padesáti a padesáti tisíc korun. V dalších dvou kategoriích zahrnující díla výtvarného umění a drobné stavby si vítězové odnesou po padesáti tisících," popsala Kapitančiková, která dodala, že výsledky vyhlásí kraj v červnu.

Z Blanenska se budou snažit zabojovat čtyři objekty – blanenský zámek, kaple sv. Rodiny v Černé Hoře, fara v Černovicích a větrný mlýn v Rudici.

Největší rekonstrukcí za více než devět milionů korun prošel zámek v Blansku. „Po úpravách na nádvoří a zřízení vestavěné přepravní plošiny ve věži zámku se tato památka stala pro turisty bezbariérovou. Dalším přínosem oprav bylo zřízení multimediálního centra a naistalování několika nových expozic. Snažíme se tak podpořit místní turistický ruch," sdělil blanenský místostarosta Jiří Crha.

Více než pět milionů korun stála také oprava fary v Černovicích a za zhruba milion a tři sta tisíc korun se v loňském roce vylepšila i kaple sv. Rodiny v Černé Hoře. Ta ještě donedávna nebyla lidem přístupná, ale to se po opravách změnilo. „O Velikonocích tam byla bohoslužba a ve středu na prvního května první svatba," zmínil starosta Černé Hory Ondřej Měšťan.

Posledním soutěžícím z Blanenska je větrný mlýn v Rudici. Ten se také dočkal oprav. „Kvůli dřívějším problémům se statikou jsme museli například znovuzaložit vnitřní trámy a také se dělali nové vnitřní omítky, ale starým způsobem. Koupili jsme rovněž nové vstupní dveře a ve spolupráci se zdejšími jeskyňáři nyní chceme vylepšit plastické exponáty," řekl starosta Rudice Roman Šebela.