Podle starosty Újezdu na Znojemsku, v němž žije přibližně osmdesát obyvatel, je příčinou příznivého výsledku především malý počet místních a vysoká proočkovanost. „Lidé se nesetkávají tak moc, jako ve větších městech. Zároveň je většina obyvatel starší, jsou tedy častěji naočkovaní. Někteří koronavirus prodělali třeba už v létě nebo začátkem podzimu, proto teď nemají takovou šanci na reinfekci,“ zdůvodnil starosta Josef Kazdera.

Největší zájem o vakcínu panuje aktuálně v Brně a na Brněnsku. Zatímco v těchto okresech se proočkovanost starších šestnácti let pohybuje nad sedmdesáti procenty, ostatní spíše zaostávají. Nejnižší počty hlásí Vyškovsko, alespoň jednu dávku tam dosud dostalo necelých sedmašedesát procent lidí. Společně se změnou vládních opatření však personál očkovacích center v kraji zaznamenává v posledních týdnech výrazný nárůst zájemců o vakcínu. „Vzhledem ke stále rostoucímu zájmu o očkování jsme nuceni navyšovat kapacity, a to v některých místech nepůjde zvládnout bez otevření dalších center mimo nemocnice,“ potvrdila Deníku Rovnost krajská mluvčí Alena Knotková.

ZZS JMK. Ilustrační foto.
Enormně těžká práce jihomoravských záchranářů: směna i bez jídla nebo pití

První lokalita se proto znovuotevře už příští pondělí ve Znojmě. Další místa jsou v jednání, vedení kraje se zatím snaží vytipovat nejvhodnější lokality. „U dalších předpokládáme, že se nám podaří spustit na přelomu roku. Momentálně nás nejvíce trápí Kyjov a Hodonín, ale i další místa. Personálu je nedostatek, ale částečně si pomůžeme pouze změnou místa za vhodnější, kde jsme schopni práci efektivněji organizovat. Dále chceme oslovovat lékaře z terénu. V neposlední řadě jsme dostali velký seznam dobrovolníků z iniciativy Lékaři pomáhají Česku,“ doplnila ve středu Knotková. Pracuje se také na znovuotevření velkokapacitního očkovacího centra na brněnském výstavišti.

Mendlovo náměstí v Brně.
Popíjí od rána do večera. Kvůli problémům na Mendláku zpřísnili vyhlášku

Jihomoravské nemocnice čelí v současné době velkému náporu pacientů hospitalizovaných právě kvůli koronavirové nákaze. Podle nejnovějších dat Deníku však v posledních dnech počty nových případů ve všech okresech poklesly. Testování na jihu Moravy odhalilo v úterý 2461 nakažených, o 308 méně než před týdnem. Například v brněnské svatoanenské nemocnici leží aktuálně s koronavirem 94 pacientů. „Pořád platí, že je většina pacientů ve vážném stavu neočkovaná. Přestože čísla nakažených klesají, my zatím žádný výrazný pokles v nejbližších dnech neočekáváme. V nemocnicích se klesající čísla většinou projeví později, do Vánoc u nás k žádné razantní změně k lepšímu zřejmě nedojde,“ zhodnotila tamní mluvčí Dana Lipovská.

Zdravotníci podali v jihomoravských očkovacích centrech v úterý více než deset tisíc vakcín, jednalo se teprve o třetí desetitisícový přírůstek od začátku podzimu. Zájemce nejčastěji očkovali dvoudávkovou vakcínou Pfizer, starší věkové kategorie pak také látkou Vaxzevria, dříve známou jako AstraZeneca. „Včera jsme naočkovali celkem 935 lidí, z toho 613 v očkovacím centru pro registrované, 316 v očkovacím centru pro neregistrované v Olympii. Očkování se zatím drží na podobných počtech, naši zdravotníci denně naočkují průměrně 1000 lidí. V Olympii, kde často docházelo ke slovních útokům a arogantnímu vystupování některých lidí, se situace již trochu uklidnila,“ doplnila Lipovská.