Ochránci přírody proto omezení na louce před Býčí skálou tento týden zrušili. Nové však chystají na turistické stezce právě pod Jáchymkou. Tam je aktuálně už zakázaná horolezecká činnost. „Protože letos sokoli zahnízdili nad jeskyní Jáchymka v Národní přírodní rezervaci Býčí skála, odstranili jsme omezení na louce před vstupem do jeskyně Býčí skála. V této lokalitě nadále platí celoroční zákaz vstupu nad jeskyni a také nad Krkavčí skálu. Nové omezení vstupu se připravuje na stezce u jeskyně Jáchymka. Zatím je zde zakázána horolezecká činnost,“ informoval za stráž ochrany přírody Moravského krasu Radovan Mezera.

V novém hnízdě nad Jáchymkou už sokolí samice snesla čtyři vejce. Ochránci přírody ho monitorují pomocí fotopasti. „Jedná se o historické hnízdiště, kam sokoli létali před mnoha lety. Moc jsem tomu nevěřil, že se tam ještě někdy vrátí. V jejich paměti ale zůstává podle všeho nějakým způsobem zakódované. Popravdě si ale nevybrali příliš šťastné místo vzhledem k velkému pohybu lidí v okolí Jáchymky. Přerušení turistické stezky je v režii Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras,“ řekl ve středu Deníku René Bedan, který hnízdění těchto vzácných dravců v Moravském krasu mapuje na webu sokolmk.webnode.cz a Deníku poskytuje unikátní obrazové materiály.

Loni však nedopadlo dobře. Mladé sokoly totiž v Národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy postupně odlovil výr velký a nakrmil s nimi svá mláďata. Třetí hnízdo u jeskyně Býčí skála vyšlo také naprázdno. Dvě ze čtyř vajec s nenarozenými mláďaty našli ochránci pod hnízdem na zemi. Další dvě vystydlá v hnízdě.

„Letošní hnízdění je zatím komplikovanější. Před rokem došlo totiž u stálých sokolích párů asi k nějakým ztrátám. Nezaznamenal jsem zatím samici s maďarským kroužkem. U Býčí skály indicie naznačují, že tam zemřel samec a nový si našel jiné hnízdiště právě na Jáchymce. Jsou to však jen střípky, domněnky. Přitom začátkem března fotopast zachytila sokolího samce u Býčí skály na starém hnízdě, dokonce tam přenocoval, ale pak začal pár poletovat jinde,“ poznamenal odborník.

A jak to nyní vypadá na dvou hnízdech v Národní přírodní rezervaci Vývěry Punkvy. „Jeden z párů tam zahnízdil. Předpokládám, že už došlo ke snůšce vajec. Do hnízda není vidět, ale chování dravců naznačuje, že už samice sedí na vejcích. Na druhém místě je hnízdění posunuté, ještě začátkem dubna tam samice jen poletovala,“ sdělil René Bedan.