S koronavirem bojují i v Brně a tamních nemocnicích. „Za poslední týden u nás přibylo kolem čtyř pozitivních pacientů denně. Aktuálně je v naší péči dvacet nakažených na standardních lůžkách Kliniky infekčních chorob a jeden na umělé plicní ventilaci na Klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny,“ uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny pak s těžkým postupem nemoci zápolí hned několik pacientů. „Na Anesteziologicko resuscitační klinice leží čtyři nakažení. Všichni jsou na umělé plicní ventilaci a jejich zdravotní stav je vážný,“ uvedla mluvčí svatoanenských Dana Lipovská.

V řadě měst koronavirová opatření zpřísňují. Naopak ve Znojmě je rozvolňují. Tamní nemocnice od neděle povolila návštěvy hospitalizovaných. „Počet lidí s Covidem je ve znojemském okrese nejnižší ze všech. Proto jsme se rozhodli rozvolnit zákaz návštěv. Vnímáme potřebu osobního kontaktu pacientů se svými blízkými,“ sdělil ředitel znojemské nemocnice Martin Pavlík.

Blízké bude možné navštívit ve středu a neděli od 14.30 do 16:30 hodin s tím, že u jednoho pacienta mohou být v daný okamžik pouze dva lidé. Návštěvní doba na jednotce intenzivní péče je doporučena na dvacet minut, na standardním oddělení půl hodiny. „Prosíme příbuzné, aby do nemocnice na návštěvu přicházeli pouze, pokud se cítí zdraví a jsou bez klinických příznaků jakéhokoliv onemocnění,“ doplnil Pavlík.

Návštěvy si při vstupu na oddělení musí řádně dezinfikovat ruce a po celou dobu pobytu mít nasazenou roušku nebo jinou ochranu.

V celém kraji se ke čtvrtku nacházelo 530 nakažených, přičemž za poslední týden jich přibylo 321. „Počet případů v posledních týdnech zrychluje. Za první tři zářijové dny je jich více než za celý květen, kdy byl nouzový stav a více než za březen,“ uvedla Renata Ciupek z krajské hygienické stanice.

Nejvíce nakažených se nachází v Brně. Nejméně na Znojemsku.