VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Kuřim: Co se našlo při domovní prohlídce u Josefa Škrly

Brno – Brněnský krajský soud řeší třetím dnem nejzáhadnější případ týrání dětí v Kuřimi na Brněnsku. Proces sledujeme on-line.

19.6.2008
SDÍLEJ:

Soudní proces - Kauza Kuřim - soudce Pavel GöthFoto: DENÍK/Ondřej Surý

ONLINE NÍŽE

Kateřina Mauerová si za poslední tři dny, kdy brněnský krajský soud řeší případ otřesného týrání osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba, vysloužila přezdívku krkavčí matka.

I ve čtvrtek usedne spolu s dalšími obžalovanými na trestní lavici. Bude jich však jen polovina. Sestra matky týraných dětí Kateřina a Barbora Škrlová se čtvrtečního hlavního líčení nezúčastní. Důvod? Ve středu požádaly předsedy senátu Pavla Götha, aby jednal v jejich nepřítomnosti.

Bolest jako standard

Třetí den hlavního líčení patří čtením listinných důkazů. Předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth čte obsáhlou korespondenci Kláry Mauerové. V ní matka týraných chlapců píše hlavně o fyzické a psychické bolesti, kterou museli prožívat nejen její chlapci a domnělá dívka Anička alias Barbora Škrlová, ale i ona.

Záhadný pan Doktor

Třetí den hlavního líčení patří čtením listinných důkazů. Předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth čte obsáhlou korespondenci Kláry Mauerové. V ní matka týraných chlapců píše hlavně o fyzické a psychické bolesti, kterou museli prožívat nejen její chlapci a domnělá dívka Anička alias Barbora Škrlová, ale i ona. Matka musela být na syny zlá. „Musela jsem je bít páskem a pouštět cédéčko skupiny Ramstein, aby byla atmosféra,“ řekla Mauerová na policii. Odvrátit se od role matky jí ale nedaleko dobře. „Nezvládala jsem to, byla jsem na pokraji svých sil,“ dodala.

Instrukce dával Kláře tajemný Doktor, jehož pak doplňovala Kateřina Mauerová. Zmíněným mužem měl být podle Kláry jakýsi Andrej Zejmalov z Ázerbajdžánu. „Jeho jméno jsem si přečetla na jeho diplomatickém průkazu,“ tvrdila Klára policii. Jestli Zejmalov opravdu existuje, po tom se snažila pátrat nejen česká policie, ale i Interpol. Ten později zjistil, že člověk s takovým jménem skutečně v Ázerbajdžánu existuje. Bydlí v Baku a nemá ani cestovní pas. A dokonce ani nikdy nebyl v České republice.

Podobných záhad je ve spise, který čítá už přes sedm tisíc stran listinných důkazů mnoho. Tak například lékařské zprávy o domnělé Aničce, za kterou se vydávala Barbora Škrlová, vypadají jako pravé. Ve skutečnosti jde ale o zdařilý podvrh.

Kriminalisté totiž žádali o spolupráci policii z bavorského Mnichova. Tam pátrali po údajném neurochirurgovi Karlovi Gullnerovi. Ten napsal několik lékařských zpráv na údajnou třináctiletou Aničku. Interpol ovšem zjistil, že takový lékař v Mnichově neexistuje. Na adrese, kde měl mít ordinaci, ovšem byl jiný lékař. Jemu však před lety neznámí pachatelé vykradli ordinaci a zloději si odnesli mnoho tiskopisů, prázdných lékařských zpráv a podobné materiály. Ty zřejmě později zneužili lidé zapletení v kuřimské kauze k tomu, aby z Barbory Škrlové udělali to, co měli v plánu. Dítě se všemi doklady.

ON- LINE ČTVRTEK 19. června

14:19 - Hlavní líčení pro dnešek končí. Pokračovat bude až v úterý 24. června, kdy k soudu přijdou první svědci.

14:17 - Desetiletého Jakuba zkoumal znalec Antonín Brzek, který je znalcem oboru zdravotnictví odvětví psychiatrie a sexuologie. Zkoumal, zda byl Jakub pohlavně zneužíván. "Nezjistili jsme, zda by byl zneužíván. Jakuba nikdo neosahával. Pohlavní zneužívání považujeme jako velmi nepravděpodobné. Spíše naopak. Jakub mohl zneužívat jiného za účelem natáčení pornografie či uspokojování jiných lidí," napsal Brzek do posudku.

14:11 - Soudce Göth čte další listinu. Je to expertiza DNA. Kriminalisté loni v květnu odebrali z Klokánku věci, které tam používala Barbora Škrlová alias Anička. Z rozkroku pyžama vzali genetické stopy, dále pak z plyšového medvídka a růžového hřebene. Ty pak srovnávali se vzorky Josefa a Renaty Škrlové. "Osoba, jejíž vzorky byly odebrány v Klokánku je biologickým potomkem Josefa a Renáty Škrlové. Takový je závěr znaleckého posudku," řekl soudce.

14:06 - Státní zástupkyně upozornila na fakt, že z těchto důkazů vyplývá, že se na změnu identity připravovali lidé zapletení do kauzy Kuřim dlouho. "Jednalo se o měsíce, dost možná že roky," zdůraznila Zámoravcová.

14:02 - "A planeta žije, jestli není kapesník. Lidé z mešity - chtěli mě unést, něco o bombách," to jsou jen malé ukázky textů zajištěné u Barbory Škrlové po jejím návratu z Norska.

14:01 -Poznámky z papírků, které čte Zuzana Zámoravcová jsou opravdu velmi chaotické. "Pozor! Zitra zařídit nové přístroje a volat. Hrozí nebezpečí. Lidé nejsou připravení. Viktor řekne. Obrovská nedůvěra vládne. A zastupuje B. B není B, ale A. Toto pro Geronima".

13:58 - Na dalším papírku je zase poznámka: "Když přišla, měla na sobě známky týrání. Honzovi bylo vyhrožováno. Na otázku zda byla A nemocná - odpověď - ano, byla. Hodně".

13:57 - Některé listinné důkazy, které jsou na papírcích v krabici, jsou podle žalobkyně důležité, ale zní chaoticky. Jedná se o písemnosti, které měli zastřít skutečnou identitu Aničky alias Barbory. "Bezpečně cestou - do Prahy - poletí - je důležité, aby netelofonoval - spojit přes meil - přes tebe - jen převezme ty věci". Nebo: "Jonas - táta se na mě vykašlal - nekomunikoval - až ho chytili, pozorovali nás sousedi". Další poznámky: "Je to past. Lidi se navzájem na sebe vyzradí!"

13:53 - Státní zástupkyně otevřela velkou krabici od objemného elektrospotřebiče. V ní jsou videokazety, které policie zabavila, dopis od Aničky prezidentovi republiky, který s kauzou nesouvisí a další podobné důkazy.

13:39 - Policisté dělali domovní prohlídky u další řady lidí. Mnohé byly zbytečné. U Pavla Macha, známého Josefa Škrly, ale policie našla mnoho zajímavých předmětů. Kromě korespondence s Jakubem Patočkou a Viktorem Skálou to byly náboženské knihy, norská ilustrovaná kniha a mapa Norska. "K těmto věcem se vyjádří svědek Mach osobně. Bude totiž slyšen u soudu," upozornila státní zástupkyně. Zmíněné předměty prý mají souvislost s kuřimskou kauzou. Jaké ale zatím neřekla.

13:32 - Domovní prohlídka v bytě Jakuba Patočky v ulici Pod kaštany byla podle policie zbytečná. V bytě sice našli různé věci, ale neměli souvislost s kuřimskou kauzou. Proto policisté všechny věci Patočkovi vrátili.

13:29 - U Škrlů v bytě policie také našla pramínek vlasů Marie Skálové, dvanáctileté dcery herce Městského divadla v Brně Viktora Skály. Ten sloužil k odběru DNA, aby se mohla legalizovat Anna Mauerová alias Barbora Škrlová. Kromě vlasů našli kriminalisté i dvoje kontaktní čočky. Ty si musela nasadit Marie Skálová ve chvíli, kdy šla před soudkyni brněnského městského soudu. Podoba s domnělou Aničkou tak byla naprosto dokonalá.

13:26 - Při domovní prohlídce v brněnské Drobného ulici našla policie velmi zajímavé věci. Kromě fotokopie pasu Josefa Škrly, to pak byla průkazka zmocněnce kanceláře prezidenta republiky Ázerbajdžánské republiky. Později Interpol zjistil, že o Škrlovi v Ázerbajdžánu vůbec nikdo nic neví. Ve Škrlově bytě našla policie také videokazetu, na které byla natočena jeho manželka Renáta pod vlivem alkoholu. Na jiné videokazatě zase byla natočená Barbora Škrlová. V bytě se našla také spousta náboženských textů souvisejících s Hnutím Grálu.

13:18 - Soudní síň na odpolední jednání značně prořídla. Čtení listin odradilo od natáčení i početné televizní štáby ze zpravodajství nejen českých, ale i zahraničních televizních společností.

13:03 - Další listinné důkazy nyní čte státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová. Jedná se o odložený spis policie, která vyšetřovala případ obchodování s dětmi. Ve spise se píše, že policisté hledali neznámého pachatele, který od roku 2003 do roku 2006 "obchodoval" s dívkou jménem Anna Iardinenn. Kauzu policisté vyšetřovat přestali, pachatel byl v tomto případě neznámý. Anna Iardinenn byla Anna Mauerová.

13:00 - Ve spise je rovněž přání od Aničky, které dostala Klára Mauerová do brněnské vazební věznice. "Anička nikdy není a nikdy nebyla," napsal anonym do vzkazu.

12:58 - Policisté, kteří dělali domovní prohlídku v Kuřimi, našli videokazetu s nápisem Pohádky ovčí babičky. Je na ní pětiminutový záznam Ondřeje svázaný do kozelce a dlouhý monolog neznámé ženy. Kriminalisté kazetu značky BASF zkoumali a zjistili, že je velmi nekvalitní.

12:56 - Odpolední část procesu v kauze Kuřim začala. Obžalovaní měli více než hodinu a půl na oběd. Kateřina Mauerová se musela v cele spokojit se studenou stravou, Jan Turek šel na menu do nedaleké restuarace u Justičního paláce.

11:12 - Hlavní líčení soudce přerušuje na polední pauzu. Pokračovat bude ve 12.45

11:05 - Do soudní síně vešly tři starší ženy. Chtěly si sednout a jakoby se nechumelilo prošly až k lavicím pro veřejnost. "A vy jste jako kdo?" zeptal se soudce příchozích žen. Jedna se na něj obrátila a myslela si, že se vyhodit nedá. "Je to veřejné zasedání nebo ne?" zeptala se dáma na otázku další otázkou. Soudce se však uzemnit nedal. "Vážená, veřejné zasedání začalo v osm hodin a třicet minut. Takže laskavě opusťte soudní síň," řekl Göth a ženy se sklopenou hlavou odešly.

11:00 - Předseda senátu Pavel Göth nyní pročítá listiny, v nichž je několik rozhodnutí Městského soudu v Brně. Ten opakovaně řešil povolení či zamítnutí návštěv příbuzných u Ondry a Jakuba. Soud nejprve vydal předběžné opatření, v němž zakázal navštěvovat děti otci Radkovi Coufalovi, babičce Elišce Mauerové, dědečkovi chlapců a jejim tetám. Zákaz návštěv samozřejmě platil i pro matku Kláru Mauerovou. Předběžné opatření pak soud neustále prodlužoval. Otec a prarodiče se zase proti nařízení odvolávali k vyššímu soudu. Ten jejich odvolání smetl ze stolu. Teprve po několika měsících soud návštěvy povolil. Ale jen otci.

10:47 - Klára Mauerová chce chlapcům nyní pomoci a chce, aby z nich vyrostli dobří lidé. "Stydím se za to, zklamala jsem jako matka. Pokud odborníci řeknou, že bych s nimi neměla mít až do smrti kontakt, klidně je budu respektovat," napsala Mauerová v jednom z dopisů, které adresovala do krizového centra Klokánek.

10:44 - Letos v březnu Klára Mauerová policii opět tvrdila, že Barbora Škrlová ve své výpovědi lže. "Nakukala mě, že není z České republiky. Musela jsem jí škrábat v noci záda, vystupovala jako dítě a Katka mi říkala, že je z ciziny. O tom, že je Anička Bára jsem se dozvěděla až ve vazební věznici. Jsem na pokraji svých sil. Nikdy si neodpustím, že jsem kvůli hře ublížila svým chlapečkům. Cítím obrovskou vinu a zoufalství zároveň," vyjádřila se matka týraných dětí na policii. Zároveň u výslechu zdůraznila, že není členkou žádné náboženské sekty, natož odštěpku Hnutí Grálu.

10:36 - Kriminalisté také žádali o spolupráci policii z bavorského Mnichova. Tam pátrali po neurochirurgovi Karlovi Gullnerovi. Ten napsal několik lékařských zpráv na Barboru Škrlovou alias Aničku. Interpol zjistil, že takový lékař v Mnichově neexistuje. Na adrese, kde měl mít ordinaci, ovšem byl jiný lékař. Jemu však před lety neznámí pachatelé vykradli ordinaci a zloději si odnesli mnoho tiskopisů, prázdných lékařských zpráv a podobné materiály.

10:33 - Andrej Zejmalov z Azerbajdžánu zajímal nejen kriminalisty z Brna, ale i Interpol. U Josefa Škrly se totiž našly dokumenty, které ho s ním spojují. Interpol zjistil, že Zejmalov bydlí v Baku. V České republice nikdy nebyl a dokonce neměl ani cestovní pas. Interpol také zjistil, že Josef Škrla nemá s Ázerbajdžánem vůbec nic společného.

10:30 - Jan Turek pracoval u Městské policie v Brně jen pár měsíců v roce 2003. Pracoval jako ošetřovatel, pak odešel ještě ve zkušební době.

10:28 - Přestupků proti občanskému soužití měl Jan Turek několik. "Bil ji, fackoval ji, dával jí rány do žeber, tahal ji po zemi za vlasy. Trvalo to zhruba hodinu. Měla potom podlitiny na obličeji a musela vyhledat lékaře," čte soudce Göth z přiložených listin ve spisu. Lucie Turková ale návrh na řešení přestupku nepodala. Policie se tak případem vůbec nezabývala.

10:26 - Manželské soužití manželů Turkových řešila policie v minulosti několikrát. Bití a domácí násilí vyšetřovala jako přestupek. Turkova manželka ovšem svého muže kryla. Nikdy na něj nepodala trestní oznámení. "Náš vztah je nyní normální a vycházíme spolu dobře," řekl Turek včera před soudem a nechtěl se k událostem vracet. V roce 2002 Turek manželku surově napadl na ulici. Byli u toho dokonce i svědci. Turek to popřel, tvrdil, že to byla "běžná výměna názorů". Turková při napadení ztrpěla pohmožděniny.

10:22 - Jan Turek zřejmě nebyl takový svatoušek, jak ze sebe u soudu dělal. Ve spise jsou totiž zprávy z brněnské Úrazové nemocnice, kde byla několikrát ošetřovaná jeho manželka Lucie. Ta se s ním později kvůli domácímu násilí, které v roce 2003 nebylo ještě trestné, rozvedla. "Nenosil domů žádné peníze, bil měl a říkal, že budu akorát tak držet hubu a krok," uvedla Lucie Turková při jednom výslechu u rozvodového soudu.

10:18 - Krátce po odhalení případu a hned druhý den poté, co soud poslal oba chlapce do krizového zařízení Klokánek, musel Ondřej na deset dní na psychiatrické oddělení do Dětské nemocnice v Brně. Byl totiž ve špatné psychické kondici. Po hospitalizaci se cítil normálně. Byl jen hyperaktivní, což u dětí v jeho věku nebylo až tak nenormální.

10:14 - Barbora Škrlová si před časem koupila v brněnské Meruňkové ulici byt. Dala za něj bezmála půl milionu korun. Vyplývá to z výpisu Katastrálního úřadu Brno-město. Dokonce takové podrobnosti si nechal soud zjistit. Tedy majetkové poměry všech obžalovaných.

10:10 - Doktor, který dával instrukce Kláře Mauerové, byl podle spisových materiálů jakýsi Andrej Zejmalov z Azerbajdžánu. "Jeho jméno jsem si přečetla na jeho diplomatickém průkazu," tvrdila Klára policii. Jestli Zejmalov opravdu existuje, není soudu známo.

10:05 - Zřejmě nejdelší chvíle prožívají obhájci obžalovaných a státní zástupkyně, kteří znají spis od A do Z. Četli ho určitě několikrát. Většina advokátů si podpírá hlavu, žalobkyně si dělá poznámky.

10:03 - Procházení jednotlivými listinami je nyní nudné. Soudce čte protokoly od policie a listuje fotodokumentací. Na ní jsou například fotografie Domu dětí a mládeže Paprsek, jeho vnitřní uspořádání, fotodokumentace domu v kuřimské Dušínově ulici a podobné materiály.

9:50 - Ve spise je také historie Aničky podle takzvané "vsetínské verze". To je verze, podle níž vyrůstala Anna u babičky ve Vsetíně. "V roce 2003 už babička nezvládala výchovu a nechala Annu převézt do Brna. Vyrůstá u Kateřiny Mauerové, chodí často k psychologům. Ten rok babička umírá. V roce 2005 dělá Anna pokroky, rodina hledá biologické rodiče. Okolnosti narození jsou stále nejasné a sestry Mauerovy pátrají dál. Součástí tohoto materiálu je i lékařská zpráva, kterou dostala Klára Mauerová na svůj e-mail," čte Göth ze spisu.

9:46 - Dokument, který se jmenuje VZPOMÍNKY S OPICÍ: Dítě ponechat v kleci s opicí. Ta bude dítě honit po kleci, trhat její tělo na kusy. I takové listiny jsou součástí spisu, který soudce Göth čte.

9:37 - Zpráva Základní školy Blažkova: Jakub měl za školní rok více než 200 zameškaných hodin. Učitelé tvrdí, že prospěch Jakuba byl dobrý. "Matka volala téměř denně a ptala se na jeho výsledky. Do školy ho vodila jak matka, tak jeho teta. Té říkal Nancy. Po škole si chlapce vždy někdo vyzvedl," řekl třídní učitel týraného Jakuba.

9:34 - Majitelka chaty ve Veverské Bítýšce Milada Koroulkolová, která objekt obžalovaným půjčovala, tvrdí, že o ničem nevěděla. O hrůzách se dozvěděla až od policie, která loni v říjnu přijela na místo činu a pořídila v chatě rozsáhlou fotodokumentaci. I ta je součástí spisu, který má více než sedm tisíc stran.

9:28 - Součástí spisu je i dopis od Doktora, kterého napadl scénář videa s Aničkou. "Záběr na dveře, které se otevřou a kamera se blíží na detail vystrašené Aničky. Je nahá. Najednou se v záběru objeví mužská ruka, která ji tlačí do hrudníku. Pak jí dá pytel na hlavu a převáže provázkem. Znásilní ji. Pak pytel sundá, dítě zvrací. Muž donutí Aničku zvratky sníst. Nutí ji k orálnímu sexu. Anička ale uteče z místnosti. Kamera ji bude pronásledovat. Anička proběhne mezi asi patnáctiletými dětmi, kteří se směji. Doufám, že to nějak zvládnete zpracovat," napsal Doktor.

9:22 - Anička měla norský rodný list. Původ matky nebyl jasný, otec byl Nor. Náhradní matka měla být Češka.

9:13 - V listopadu 2005 si Klára všimla, že se Anička její sestry bojí. "Mezi Aničkou a Katkou byl problém. Doktor mi dal na vybranou. Jestli to půjdu oznámit, přijdu o ni. V té době byla Anička pryč. Pak jsem jela pro ni do lesa někam na Vysočinu. Byla svázaná a na hlavě měla pytel. Byla jsem v šoku. Stejně jako můj kamarád, který mě tam zavezl," tvrdila Mauerová.

9:10 - Anička alias Barbora Škrlová se s Klárou Mauerovou postupem času spřátelili. Klára se na ni víc a víc fixovala. Dojalo ji totiž, jak těžký měla v Norsku osud. "Jednou dostala zachvát, když viděla v televizi pořad o pedofilech. Utekla z domu. Našli jsme ji venku, byla celá ztuhlá a třepala se. Pořád říkala, že se tam viděla. Museli jsme s Katkou k lékaři, který ji poslal do nemocnice. Z ní utekla. Našli jsme ji až po několika dnech u lázeňského domu Vlasta. Byla celá pořezaná, dehydrovaná a mimo sebe. Říkala, že jí to udělala Katka. Že prý ji chce prodat cizím lidem, protože nemá peníze," vzpomínala Klára na policii.

9:06 - V lednu 2005 jela Klára na tábor Klubu lesní moudrosti. Objevila se tam holčička v brýlích, měla velké oči a copánky. Mluvila v mužském rodě a představila se jako Vatašé. "Vypadala bezbranně. Řekla, že musíme jít do lesa čekat na nějaké agenty. Navrhla jsem, že je přepadneme. Jeden agent byl dospělý muž, druhý bylo dospívající dítě. Prali jsme se s nimi. Anička si při boji vykloubila koleno. Říkala, že má špatné nožičky. Pak se svěřila, že je z Norska a že uprchla z dětského domova. Prý ji tam zavírali do sklepů. Majitel dětského domova v Norsku ji prý zneužíval a prodával cizím lidem," řekla Klára Mauerová při jedné z výpovědí.

9:02 - Systém instrukcí byl podle Kláry Mauerové jednoduchý. Doktor jí poslal SMS s novými mučícími praktikami. Ty pak doplňovala sestra matky týraných dětí Kateřina.

9:01 - Asi po čtvrt hodině mučení mohla jít Klára Mauerová do místnosti. V ní uviděla obraz jako z Apokalypsy. Na zemi leželi zakrvácení kluci. "Byli poškrábaní, tekla jim krev. Katka nechtěla, abych je ošetřovala. V tu chvíli mi došla SMS od Doktora. Ptal se, jak to zvládám," uvedla Mauerová do protokolu. Den poté Turek se Škrlou odjeli.

8:59 - Doktor později vypracoval podrobný scénář, který byl zaměřen pouze na Ondru, který stále zlobil. "Měla jsem mu uříznout kus masa se zadečku a donutit ho to sníst. Nemohla jsem to udělat. Profesor řekl, že to musím udělat," vypovídala Klára Mauerová kriminalistům. Kanibalistické úkoly se jí nelíbily a zhroutila se. Proto na chatu přijeli Jan Turek s Janem Škrlou. "Kluci museli projít léčbu šokem. Turek měl takové hnědé cigarety na pálení dětí. Zavázala jsem klukům oči prostěradlem, pustila jsem ramštajny a šla ven. Slyšela jsem jen hrozný řev," dodala.

8:56 - Program na chatě byl takový, že chlapci museli plnit nejrůznější úkoly. Klára o ně žádala tajemného Doktora přes SMS. "Těch úkolů bylo čím dál víc, byla jsem z toho ve stresu. Ve dne musela být v chatě tma, musela jsem zatemnit okna. Byl tam jen suchý záchod. Pak Katka dovezla cigarety. Doktor nařídil, abych kluky pálila cigaretou. Zapálila jsem ji, ale bez vdechnutí. Jsem totiž nekuřačka. Taky se kluci museli učit nejrůznější sprosté básničky," vzpomínala Mauerová.

8:52 - První okruh listinných důkazů se týká pobytu týraných chlapců na chatě ve Veverské Bítýšce. Tam Ondřeje a Jakuba odvezla Klára Mauerová o prázdninách 2006. Matka musela být na syny zlá. "Musela jsem je bít páskem a pouštět cédéčko skupiny Ramstein, aby byla atmosféra," čte soudce Göth ze spisových materiálů.

8:39 - Třetí den procesu začal. Na programu má předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth čtení listinných důkazů


8:38 - Eskorta přivedla do soudní síně pouze Kateřinu Mauerovou. Procesu se dnes zúčastní ještě Jan Turek. Zbylí obžalovaní požádali o svou nepřítomnost. Klára Mauerová, Barbora Škrlová a její bratr Jan tedy dnes v soudní síni vůbec nebudou.

Autor: Pavel Mokrý

19.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 24 000 Kč Montážní dělníci ostatních výrobků Pomocná síla ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis pozice:, - pomocná síla ve strojírenské výrobě (na montážním pracovišti), - práce dle pokynů vedoucího pracovníka, Požadujeme:, - schopnost samostatné práce, - spolehlivost, - manuální zručnost, - fyzická zdatnost podmínkou, - možnost zaučení, Nabízíme:, Odpovídající mzdové ohodnocení, příplatky, 13. a 14. plat, 5 týdnů dovolené, dotované závodní stravování ve firemní jídelně, zázemí moderní a stabilní společnosti, práce v novém výrobním závodě ve Svitávce.. Pracoviště: M d let s.r.o. - provozovna, Školní, č.p. 518, 679 32 Svitávka. Informace: , . Výroba - Ostatní strojírenští technici Provozní 22 000 Kč Ostatní strojírenští technici Provozní technik-údržbář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme technika - údržbáře pro údržbu strojů a zařízení v našem provozu kovovýroby v Bořitově u Černé Hroy., Požadujeme: technické vzdělání, min. 2 roky praxe v technickém oboru. Manuální zručnost, samostatnost technického řešení problémů, pečlivost, organizační schopnosti, spolehlivost., Náplň práce: údržba strojů a zařízení - zaučíme., NÁSTUPNÍ PLAT od 22.000 Kč, po zapracování od 24.000Kč., Pracovní poměr na dobu určitou s možností dalšího prodloužení., První kontakt telefonicky na mail: narozna@atomo.cz. Pracoviště: Atomo projekt s.r.o. - provozovna bořitov, Úvoz, č.p. 326, 679 21 Černá Hora. Informace: Monika Nárožná, +420 775 564 997,516 412 635. Výroba - Výroba Seřizovači 20 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Operátor lisu. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodložení, ˘ Považujete se za manuálně zručného?, ˘ Jste schopný pracovat ve 3 směnném provozu? , ˘ Jste zodpovědný, samostatný a fyzicky zdatný člověk?, ˘ Hledáte stabilní společnost, s důrazem na kvalitu, rychlost, čestnost, invenci, dialog a osobní přístup? , Pokud jste si na tyto otázky odpověděl/a kladně, pak je tako pracovní nabídka přímo pro Vás., Vybraný úspěšný kandidát bude na DIVIZI PLOŠNÝCH SPOJŮ ZODPOVĚDNÝ za:, - přípravu jednotlivých vrstev pro vícevrstvou desku plošného spoje,, - následné vrstvení a kompletaci,, - lisování desky, , - obsluhu lisu,, - provádění údržby zařízení,, - spoluúčast na inventurách., , POŽADUJEME:, - SOU nebo SŠ,, - práci ve 3 směnném provozu, , - manuální zručnost, , - časovou flexibilitu,, - uživatelskou znalost práce na PC, , - vysokou míru přesnosti a pečlivosti,, - samostatnost, zodpovědnost., , NABÍZÍME:, - práci na hlavní pracovní poměr,, - zaškolení na novém pracovišti,, - firemní mateřská školku,, - zázemí stabilní, silné společnosti s velkým potenciálem,, - zajímavé a motivující platové ohodnocení,, - řadu benefitů (sick days, profesní vzdělávání, dotované závodní stravování, příspěvek na dojíždění, aj.),, - nástup ihned nebo dle domluvy,, - dlouhodobou spolupráci., první kontakt na mail: personalni@gatema.cz. Pracoviště: Gatema a. s., Průmyslová, č.p. 2503, 680 01 Boskovice. Informace: Marie Vidláková, +420 720 979 656. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 300 Kč Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních úklidový/á pracovník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12300 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu neurčitou, případně DPČ. Nástup dle dohody., Zaměstnanecké výhody: stravování, ubytování, týden dovolené navíc, 3 dny placeného zdravotního volna., Kontakt telefonicky v pracovní dny od 7.00 do 14.00 hod na č. 516491718, 724696029 - p. Chlupová Jarmila nebo na e-mail. adrese: jarmila.chlupova@nembce.cz. Pracoviště: Nemocnice boskovice s.r.o, Otakara Kubína, č.p. 179, 680 01 Boskovice. Informace: Jarmila Chlupová, +420 516 491 718,724 696 029.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Šalanda při své pouti Zašívání republiky
6

350tikilometrové Sešívání republiky: v kroji a s krosnou putoval po hranicích

Ilustrační foto.

Strojvedoucí řídil vlak se skoro třemi promile. Opil se až po příchodu do práce

Jaro ve fotbalové divizi? Za suverénním Blanskem zbývá jen boj o druhé místo

Brno - Snahu určitě vyvinou i na jaře, ale suverénního lídra divize D fotbalisté Rosic jenom těžko doženou. Blansko totiž vyhrálo všech patnáct utkání a soutěž vede s náskokem dvanácti bodů na druhý celek z Brněnska. „Třiatřicet bodů bývá často postupových, jenže Blansko má dobrý tým a musíme před ním smeknout, když patnáctkrát uhraje tři body. Musí mít kvalitu,“ pronesl rosický trenér Michal Kugler.

Marihuana, kokain... Prodával drogy ve velkém, přímo na ulici ho zatkla URNA

Jižní Morava /VIDEO/ – Obchodoval s víc než osmdesáti kilogramy marihuany, extází a kokainem. Policisté na začátku listopadu zadrželi dvaatřicetiletého muže z Břeclavska, který prodával drogy i v Rakousku.

Vypil půllitr rumu, pivo. Pod vlivem skoro čtyř promile neudržel auto na silnici

Blanensko – Téměř čtyři promile alkoholu nadýchal řidič renaultu, který se krátce před půlnocí ze středy na čtvrtek vyboural mezi Cetkovicemi a Světlou.

Babišova kauza pohledem jihomoravských osobností: "Ať odstoupí" či "Jsou to lži"

Jižní Morava /ANKETA/ - Neplacení daní, dotační podvody a organizování únosu vlastního syna na Krym. Takovým obviněním čelí současný premiér Andrej Babiš. Měl by v souvislosti s poslední kauzou odstoupit z postu předsedy vlády? Redaktoři jihomoravských Deníků Rovnost zjišťovali postoje osobností v kraji k poslední kauze premiéra České republiky.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT