Související články naleznete v pravém horním rohu.

Identifikační známka na obojku čtvernohého miláčka. Při zaběhnutí psa může být pro jeho majitele neocenitelným pomocníkem. Obojek však pes může ztratit a při nálezu pracovníci útulku nebo policisté neví, komu jej vrátit.

ČTĚTE TAKÉ: Jak postupovat při nalezení psa na Blanensku

Jistějším způsobem označení psů je tetování nebo čipování. Při něm by majitel psa neměl zapomenout na zápis do některého z registru čipů. V celém okresu Blansko je povinnost psy čipovat pouze v Boskovicích.

„Pokud se při venčení domácího mazlíčka stane, že se zatoulá, měl by člověk v prvé řadě zachovat klid a nezmatkovat,“ říká vedoucí blanenského psího útulku a chovatelka psů Jarmila Jurová.

Co udělat, když pes uteče, chytí stopu nebo se něčeho lekne?
Nejlépe je počkat na jednom místě alespoň půl hodiny a psa hlasem přivolávat. Až po této době se stejnou vycházkovou cestou vracejte domů, kolemjdoucích se ptejte, zda někdo vašeho psa nepotkal nebo nezahlédl.

Jste doma a pes tam není?
V tomto případě by se už měl člověk obrátit na městskou policii nebo na útulek. Je potřeba nahlásit co nejpřesněji, o jakého psa se jedná, plemeno, zvláštní znaky, zda je pes nějak označený a také na sebe zanechat kontakt v případě, že by se pes našel.

Jaké kroky podniknout v prvním týdnu, co se pes ztratil?
Kontaktovat útulky v okolí, pes se může zatoulat klidně i padesát kilometrů od bydliště. Nezapomeňte ani na myslivecká sdružení nebo technické služby, i tam mají přehled o zraněných nebo uhynulých psech. Dalším krokem jsou informační plakátky, které se pokuste roznést po širokém okolí, pokud za pejska napíšete odměnu, je jeho šance na najití vyšší. Zveřejněte výzvu v lokálním rozhlase a regionálních novinách. Do týdne se vrátí asi 75 % zatoulaných psů. U plemen jako jsou jorkšíři, čivavy nebo malá společenská plemena je šance na návrat menší.

#nahled|https://g.denik.cz/67/b6/infografika_utulek_blansko_novy_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/67/b6/infografika_utulek_blansko_novy.jpg|Infografika útulek Blansko#