Podle údajů z insolvenčního rejstříku, které byly zveřejněny ve středu, vyplývá, že má aktuálně nezajištěné závazky ve výši zhruba tři sta milionů korun a je podle zástupců společnosti v platební neschopnosti.

U krajského soudu v Brně je nyní před rozhodnutím o úpadku vedeno insolvenční řízení s akciovou společností ČKD Blansko Strojírny, která do zmíněného holdingu patří. V podniku má v současnosti pracovat přes 130 zaměstnanců. Funguje v pronajatých prostorách v blanenské Gellhornově ulici.

Nové lázně v Blansku? Začít bourat i stavět se má letos, zní z radnice.
Kdy bude krytý bazén v Blansku? Bourání i stavba ještě letos, tvrdí radnice

V návrhu se píše, že jediným akcionářem společnosti ČKD Blansko Holding je ruská firma Ťažmaš. Jako předseda představenstva tam v této chvíli vystupuje Yaroslav Okhatrin. Dlužník uvádí, že do kolen ho poslaly mezinárodní sankce ohledně válečného konfliktu na Ukrajině a zmrazení akcí. O něm už Deník v minulosti psal.

„V důsledku probíhajícího vojenského konfliktu na Ukrajině a souvisejícího rozšiřování uplatňovaných sankcí vůči Ruské federaci bylo Finančním analytickým úřadem vydáno rozhodnutí, podle kterého jsou akcie dlužníka považovány za majetek, na který se vztahují mezinárodní sankce,“ stojí v insolvenčním návrhu.

Zástupci blanenského podniku dáli uvedli, že v této souvislosti byl rovněž jedinému akcionáři, společnosti Ťažmaš, uložen zákaz převedení akcií a jakékoliv další dispozice s nimi. „Ačkoliv tedy dlužník nebyl mezinárodními sankcemi zasažen přímo, přesto byl s ohledem na osobu svého jediného akcionáře v důsledku sankcí vyloučen z řady tendrů na zakázky, které představovaly jeho pravidelný zdroj příjmů,“ informovali.

Podle jejich vyjádření v důsledku zpřísněni sankčního režimu došlo ke zrušení veškerých bankovních účtů strojíren. Žádná z českých bank jim v současné době údajně není ochotna účet otevřít.

„To dělá provozování podniku a plnění zákonných povinností vůči věřitelům, zaměstnancům, státu a uspokojení věřitelů zcela nemožným," uvedl v insolvenčním návrhu Yaroslav Okhatrin.

Blanenský podnik v těchto dnech eviduje vyšší desítky věřitelů. Obchodním partnerům dluží zhruba pětačtyřicet milionů korun, dalších 255 milionů pak na úvěrech a půjčkách. Zaměstnancům podle svého vyjádření za výplaty nedluží. Skladové zásoby eviduje ve výši necelých pět milionů a movitý majetek odhaduje na devatenáct milionů.

Silný vítr zaměstnal hasiče napříč jižní Moravou.
Vítr opět potrápil Blanensko. Lámal stromy a hasiči měli práci na střechách

Na druhé straně registruje pohledávky u třetích osob ve výši pětatřicet milionů. Strojírny se zaměřují zejména na dodávky vodních elektráren na klíč a dále zajišťují generální opravy i modernizace těch stávajících. Vedení holdingu na žádost o vyjádření dlouhodobě nereaguje.

Původní podnik ČKD Blansko proslul výrobou vodních turbín a zařízení vodních elektráren. V minulosti zaměstnával tisíce lidí. Před několika lety se ocitl v konkurzu se stamilionovými dluhy. V dražbě jeho areál v blanenské Gellhornově ulici za necelých 82 milionů korun získala brněnská společnost Factories – T.N. Většinu plochy měla od bývalých strojíren pronajatou právě nástupnická společnost ČKD Blansko Holding.

ČKD Blansko Holding podal insolvenční návrh. Dluží tři sta milionů korun.ČKD Blansko Holding podal insolvenční návrh. Dluží tři sta milionů korun.Zdroj: Deník/Jan Charvát

V minulosti dlužila novému majiteli areálu v jednotkách milionů za energie a nájem. Nesplacené závazky má podle informací Deníku i teď.

„Informaci o insolvenčním návrhu jsme se dozvěděli ve středu. S holdingem máme uzavřené smlouvy o pronájmu a také smlouvy o spolupráci. Uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet. Až bude ustanovený insolvenční správce a bude vyhlášený konkurs, tak naše pohledávky samozřejmě přihlásíme. V našem případě se jedná o nezanedbatelné částky. Jejich výši ale nebudu v tuto chvíli komentovat,“ řekl ve středu redakci jednatel Factories – T.N. Tomáš Novotný.

Podvodníci obrali muže z Blanenska téměř o dva miliony korun. Snímek je ilustrační.
Podvodník na Blanensku obral muže o dva miliony, sliboval mu výnosné investice

Historie blanenských strojíren sahá až do roku 1698, kdy na blanenském panství založil jeho tehdejší majitel hrabě Gellhorn první hamr na zpracování železné rudy. Pět let po druhé světové válce vznikl samostatný národní podnik ČKD Blansko.

Věhlas v devadesátých letech minulého století postupně povadl. Podnik stagnoval, vyklidil své pozice na trzích a začal propouštět zaměstnance. V roce 1991 byla založena akciová společnost ČKD Blansko. Jednotlivé provozy strojírenského gigantu byly postupně privatizovány a strojírenská výroba se rozdrobila mezi několik dalších společností.

V roce 2001, byla založena společnost ČKD Blansko Strojírny, která byla novodobým pokračovatelem dlouholeté tradice blanenských strojíren a železáren v údolí řeky Punkvy. O šest let později vzniká společnost ČKD Blansko Holding, která sdružovala divize Hydro, Karusely, Wind a výrobní divizi Strojírny. V březnu 2010 pak společnost ČKD Holding koupil od skupiny J&T jeden z předních ruských průmyslových podniků Tjažmaš.