Jste cizinec, člověk „bez historie,“ rodič nebo majitel domácího mazlíčka a hledáte v Blansku nebo v Adamově podnájem? Pak máte většinou smůlu. Byt k pronájmu neseženete. Inzeráty realitních kanceláří totiž stále častěji vylučují pronájem bytů pro cizince, chovatele domácích zvířat nebo lidi s dětmi.

Podle zástupců realitních kanceláří si tyto podmínky stanovují vlastníci bytů. „Stále častěji si dávají majitelé bytu podmínku, že nechtějí cizince. V Blansku se jedná nejvíce o lidi mongolské národnosti. Například Angličané nebo Slováci by byt získali bez problémů,“ uvedl majitel realitní kanceláře Mika Miloš Polák.

Podle něj majitelé často také nechtějí nájemníky „bez historie“. „Jedná se o lidi, kteří přišli do Blanska neznámo odkud. Majitelé nemovitostí chtějí většinou vědět kdy, odkud a proč se sem daný člověk přistěhoval. Zajímá je to hlavně kvůli platební morálce nájemníků,“ sdělil Polák a dodal, že nemůže s podobnými případy nic dělat. „Jsem pouze zprostředkovatel pronájmů. Jestliže mají majitelé bytu podmínku, že nechtějí cizince, musím vyhovět,“ vysvětlil.

S podobnými omezeními se mohou Mongolové setkat i v dalších realitních kancelářích v Blansku. „Vždy záleží na klientech. Některým cizinci nevadí, jiní například nechtějí ve svém bytě domácí zvířata. Co se týče Blanska, jednoznačně jsou zde při hledání pronájmu v nevýhodě Mongolové, kteří sem s požadavkem na pronájem bytu chodí často. Jejich velkým omezením je to, že se nedorozumí česky,“ popsala Lucie Novohradská z firmy Correct Real Estate.

Fakt, že lidé z Mongolska mají problém sehnat v Blansku podnájem, potvrdila i Mongolka Enchtuja Batsuh, která už několik let pomáhá krajanům v Blansku sžít se s novým prostředím. Blansko je totiž městem s třetím nejvyšším počtem Mongolů v republice.

„Velmi často se stává, že najdeme inzeráty, kde je podmínka české občanství. Například prvního půl roku jsme nemohli lidem od nás sehnat vůbec žádný privát. Teď už je situace trochu lepší. Přestože by někteří už rádi bydleli s rodinami ve větším bytě, často se to ještě nedaří a musí bydlet v ubytovnách,“ uvedla.

V jiných městech na Blanensku je pro cizince snazší sehnat podnájem.

„S omezeními vůči cizincům jsem se v Boskovicích nesetkala. Je to dáno zřejmě tím, že zde nemají tak špatnou pověst jako v jiných městech a není jich tu tolik. Nejvíce ale záleží na jejich chování a požadavcích majitelů bytu. Obecně se ale dá říct, že si majitelé shánějí podnájemníky spíše sami, než přes realitní kanceláře,“ sdělila Stanislava Prchalová z boskovické realitní kanceláře.