Podle majitelů a provozovatelů kempů však na Blanensku cizinců v letošním roce výrazně ubylo. „Pro zahraniční turisty je tu draze a celé situaci nepřidal ani deštivý začátek léta,“ shodují se. Nedostatek turistů v kempech se odráží i v menší návštěvnosti restaurací.

Pokles turistů ze zahraničí zaznamenali například v jedovnickém autokempu Olšovec. „Je jich určitě méně. Jezdí k nám už dlouho, proto můžu potvrdit, že letos už je jich opravdu méně než v minulých letech. Dříve sem mířili hlavně kvůli příznivým cenám, což už teď úplně neplatí. Také myslím, že památky a přírodní krásy Blanenska už znají. Hledají zřejmě jiné lokality,“ uvedla za jedovnický autokemp Marie Dietlová.

Podle prvotních odhadů zaznamenali méně lidí z ciziny i v autokempu v obci Suchý. „Určitě je tady letos méně lidí. V minulých letech jezdilo více Holanďanů, Němců, dokonce jsme tu měli i lidi z Islandu nebo Litvy. Většinou zde zůstávají den nebo dva a jedou zase dál. Největší boom turistů ze zahraničí jsme tu měli zhruba před sedmi lety, když bylo ještě levněji,“ sdělila Marie Učňová z autokempu ze Suchého.

Kemp určený přímo pro cizince funguje v Benešově. Jezdí tam převážně Holanďané, Italové a Němci. Hned ve vedlejším kempu se mohou ubytovat i Češi. Ani v jednom však nemají letos plno. „Přičítáme to hlavně špatnému počasí ze začátku prázdnin,“ uvedla Margolaen Steebeek z kempu De Bongerd v Benešově u Boskovic.

Málo turistů ze zahraničí znamená i méně hostů v restauracích poblíž autokempů. „Úbytek zahraničních hostů vnímáme. Minulý rok zde bylo větší množství Holanďanů i Němců. Ti, kteří bydlí v kempu ve Sloupě, většinou chodí k nám do restaurace na večeře. Letos tu nejsou téměř žádní,“ uvedl Jaroslav Zeman z hotelu Stará škola ve Sloupě. „Myslím, že je to hlavně kurzem eura, který je pro cizince nevýhodný. Cizinci se také většinou pozastavují nad cenou benzinu, která už je stejná jako například v Německu,“ vysvětlil.

Pokles turistů však nezaznamenali v infocentrech ani zámcích. „Cizinci k nám chodí stejně často jako v minulých letech. Letos jednoznačně vedou Holanďané. Většinou se zajímají o ubytování v penzionech se snídaní. Občas už máme problém pro ně nocování najít. Myslím, že problém s nedostatkem cizinců bude zřejmě jen záležitost kempů,“ řekla Martina Hejčová z blanenské Informační kanceláře Blanka.

Zatímco loni za celou sezonu navštívilo zámek v Boskovicích přes šest tisíc návštěvníků, letos jen do dvacátého července jich bylo sedm tisíc. „Turistů k nám jezdí stále více. Zájem o cizojazyčné prohlídky ale většinou nemívají,“ uvedla Jana Matoušková z boskovického zámku.