Nedostatek pracovních sil v některých oborech vytváří více příležitostí pro cizince s pracovním povolením. Z velkých firem dává cizincům nejvíc příležitostí blanenský Apos a boskovický závod Alps. Ten v teď hledá na volné pozice asi stovku zaměstnanců.

„Pracovní příležitosti dáváme všem stejné. V současné době je ale o některé profese nezájem. Možnost zaměstnat cizince nám v tomto směru velmi pomáhá,“ popsal potíže s nedostatkem pracovních sil tiskový mluvčí Alpsu Tomáš Leder.

To potvrdil také vedoucí detašovaných pracovišť Úřadu práce Blansko Vladimír Molnár. „Zřejmě nejvíce cizinců se uplatní při pošívání volantů v Aposu. V současné době máme také velký požadavek od Alpsu, který otvírá nový provoz,“ vysvětlil Molnár.

Ani přes velikou poptávku nemůžou být cizinci při hledání práce zcela klidní. Úřad práce totiž ze zákona musí nejprve hledat mezi Čechy.Až v případě, že se místo nepodaří obsadit českým občanem, dostávají šanci žadatelé se zahraničními pasy.

„Jednodušší to v tomto směru mají samozřejmě lidé z Evropské unie. Těmi jsou na Blanensku nejčastěji Slováci. Obvykle si najdou práci do dvou měsíců po příjezdu. Cizinci z ostatních zemí sem většinou jedou cíleně za prací. Když se v ní ale neosvědčí, musí pak republiku opustit,“ řekl Molnár.

Pracovní příležitost je přitom často jen jedním z mezníků cesty, kterou musí cizinci ujít. Například rodina Zyryanových musela osm let čekat na pořadníku, než se dostala do České republiky. Motivací jim byla špatná situace v rodném Kazachstánu a rodinné kořeny v Čechách. Kazaši si už od září zvykají v Černé Hoře.

„Práce je těžká, už nejsme mladí. Je hrozné zvykat si na vše nové, začínat v jedenapadesáti úplně znovu,“ popsala Lyudmila Zyryanová.

#nahled|https://g.denik.cz/63/88/info_cizinci_prace_denik-clanek.jpg|https://g.denik.cz/63/88/info_cizinci_prace.jpg|V Čechách legálně pracuje čtvrt milionu cizinců.#

ANKETA: Berou podle vás cizinci Čechům práci?

Pavel Čupr, 61 let, technik, Blansko
Že by cizinci brali Čechům práci? To těžko. Mně osobně cizinci vůbec nevadí. Řekl bych, že stejně většinou dělají práci, do které se Češi moc neženou. Sám jsem nikdy s cizinci nepracoval, ale mám zkušenost s firmou, kterou cizinci vlastní. Vládne tam disciplína, která je na nás přece jen už trochu tvrdá. Člověk by se skoro bál tam odtud odejít i po pracovní době.
Míla Divácká, 52 let, invalidní důchodce, Blansko
Myslím, že cizinci spíš pracují místo Čechů tam, kde Češi nechtějí. Osobně jsem ale měla doposud s cizinci jen pozitivní zkušenosti. Pracovala jsem se Slováky i Ukrajinci a jsme stejní. Neviděla jsem žádné rozdíly mezi cizinci a Čechy. Pracovali jsme ve stejných podmínkách, nadřízení se k nám chovali stejně. S některými cizinci jsem se v práci i spřátelila.
Roman Parolek, 16 let, student, Skalice nad Svitavou
Tak určitě třeba Ukrajinci, kteří pracují jako dělníci. I když je zase pravda, že Češi by takovou práci nedělali. Obecně mi cizinci ani nevadí. Problém vidím spíš v tom, že někteří dělají nepořádek. Zažil jsem třeba Vietnamce, kteří po večerech obtěžovali lidi. Takže problém s tím, že by brali práci nemám, vadí mi jen, jak se někteří cizinci chovají. A je to tak dlouhodobě.