Ze zdí na lidi hledí mužské postavy, které jsou agresory, i ty v roli obětí. Z děl zobrazujících krajinu je zase cítit prázdnota. „I ze znepokojivých obrazů by měla sálat dobrá atmosféra. V pravdě má být totiž obsažená i krása,“ tvrdí autor výstavy Mezi námi muži Tomáš Císařovský. Podle něj by se umění v dnešní době nemělo příliš líbit, nemělo by usnadňovat divákovi cestu k poznání. Neméně důležitá je i malířova práce s barvou.

„Barva je základní stavební prvek obrazu, je to energie, která přes obraz neverbálně hovoří,“ myslí si Císařovský. Situace, které vymaloval olejem na plátno, sám zažil, jiné viděl a některé vytušil. „Když jsem zavřený s těmi obrazy v ateliéru dlouhou dobu, mám pak klamný pocit, že se všechny ty příběhy stávají mně. Možná jde o síto mého podvědomí,“ uvažuje malíř s dlouhými vlasy. U plátna stojí třeba tři nebo čtyři hodiny. Intenzivně se soustředí, maluje v plném zaujetí.

„Pro mě je důležitý režim. Režim a ještě posedlost. Kvůli soustředění by měl být člověk v ateliéru denně, ale neříkám nepřetržitě,“ pokračoval Císařovský. Když se rozhodne namalovat nějaký obraz, jde do toho s vírou, že vznikne něco, co člověk nikdy předtím nedělal. Přesto nedokáže říct, který obraz je mu nejbližší. „Ke všem obrazům se snažím přistupovat demokraticky. Favority ale mám. Nechávám si je jako zpětnou vazbu. Je na nich vidět odkud kam člověk jde,“ řekl umělec.

Vernisáž v Blansku uvedl Milan Dostál, který z Císařovského děl cítí nostalgický strach. „Strach z toho, co bylo, strach, který je v nás, strach z budoucího,“ uvedl. Podle něj se Tomáš Císařovský jako umělec prosadil koncem osmdesátých let svými portréty a figurálními výjevy. Z historických obrazů jmenoval Dostál třeba Gustava Husáka. „Jiná díla měla sociální kontext. V devadesátých letech začal Císaovský malovat i krajinu,“ sdělil Dostál. Výstavu v Blansku navštívila Hana Holoušová, která se poctivě snažila vydumat myšlenku jednotlivých děl. „Dostat se do jeho cítění se mi u všech věcí nedaří. Třeba obraz Mazi Prahou a Mělníkem, co je Praha a co Mělník? Pocitově se mi ale obrazy líbí. Ty barvy a životnost. Působí na mě dobře,“ podělila se o dojmy žena.