Některé se ale podzimu nedočkají a už teď půjdou na pekáč. Značí to fronta lidí s připravenými taškami. Žádný z nich si nenechá ujít příležitost ke koupi čerstvě vylovené ryby.

Že je kapr výsadou Vánoc? Alespoň v Jedovnicích určitě ne. Velikonoční rybu si tam mnozí dopřávají pravidelně. „Naše rodina má tradičního kapra na stole dvakrát do roka. Nejen na Vánoce, ale i na Velikonoce,“ usmívá se jednatel společnosti Olšovec Leoš Blažek.

Koupit si v dubnu rybu přímo z rybníka lidé mohou díky jarnímu přelovu. Zbylé ryby, které rybáři rok krmili v Budkovanu, odteď až do října budou plavat v Olšovci. „Je to kvůli krmení. I když je krmíme obilím, můžeme to dělat jen v Budkovanu. V Olšovci je totiž úplný zákaz krmení, protože jsme rybník odbahnili. Takže tam už se ryby živí jen tím, co jim poskytne příroda, třeba z lesních přítoků,“ popisuje rybář.

Mezi urostlými kapry, tolstolobiky, štikami, candáty, amury či líny plavou i tisíce malých rybek – plotic. „To je potrava pro dravé ryby, některé vypustíme zpět do Budkovanu jako krmení pro další várku. Něco dodáváme i na další zpracování, dělají se z nich třeba rybí pasty a podobně. Využije se každá i sebemenší ryba,“ tvrdí s úsměvem Blažek.

Hurá do Olšovce

Spousta ryb už má jateční velikost, na pravý výlov si však počkají až do října. Do Olšovce rybky převáží v obrovských kádích dvě nákladní auta.

Jarní výlov Budkovanu není tak populární jako říjnový výlov Olšovce, kam se pro vánoční kapříky sjíždějí tisíce lidí z blízkého i dalekého okolí. Přesto mu přihlížejí desítky zájemců, z nichž si někteří přišli i koupit čerstvou rybu. „Koupili jsme kapry. Budou ale až povelikonoční, necháme si je na příští víkend,“ prozradila třeba Iveta Plchová.

Na výlovu se s vnuky zastavil i Jan Šebela. „I když jsem místní, na výlovu Budkovanu jsem poprvé. Zatím jsme chodili jen k Olšovci,“ přiznává.

Od rybářů Šebela koupil candáta. „Je to drahá ryba, nemá ani kilo a půl a platil jsem za ni přes čtyři stovky. Když ji ale máme jen jednou za čas, člověk za to ty peníze dá,“ doplňuje muž.

Každý stojí o jinou rybu. Manželský pár chce štiku, muž za nimi si přišel pro tolstolobika. Těžký kousek mu ale protrhl dno igelitky. „Nevadí, mám jich v zásobě víc a nakonec jej stejně ponesu v pevnější jutové tašce,“ mávne rukou.

Rybářům do sítě padl také bílý sumec. Rarita, která v jedovnických rybnících plave už čtvrtým rokem. „Přesunuli jsme ho s dalšími rybami do Olšovce. Na podzim to bude atrakce. Nevážili jsme ho ani neměřili, ale myslím, že metr už mít může,“ odhaduje Blažek.