Více než dvě třetiny z této částky může pokrýt dotace. Po kompletní obnově současné technologie si Blanenští slibují efektivnější a ekologičtější provoz i navýšení kapacity v jarních a podzimních měsících.

Šéf provozu Jiří Jalovecký uvedl, že nový drtič biomasy zvládne zpracovat i směs dřeva, trávy nebo větví. Odpadne tak náročné třídění před vlastním zpracováním.

„Drtič doplní manipulátor s elektrickým pohonem, který nahradí stávající zařízení se spalovacím motorem. Nový stroj zajistí vše od plnění drtiče až po překopávání na kompostových zakládkách a manipulaci s hotovým kompostem. Ten pak bude vibračně nebo rotačně dotřiďovat nový třídič,“ informoval na webu města Jalovecký.

Boskovičtí už znají vítězný návrh pomníku na městský hřbitov (na snímku). Nahradí zanedbané dětské hroby.
Bubliny za děti, které odešly příliš rychle. Hřbitov v Boskovicích čeká změna

Blanenský starosta Jiří Crha dodal, že pro město je kompostárna důležitá. „Máme odbyt pro veškerý odpad z ploch veřejného prostranství. Vítaná služba je to také pro obyvatele města. Ti, kteří platí poplatky za odpad, navíc mají možnost si v kompostárně zdarma odebrat hrubý kompost ve stejném množství, v jakém přivezou bioodpad vyprodukovaný v jejich domácnosti či na zahradě,“ poznamenal Crha.

Zdůraznil, že až sedmdesát procent z deseti milionů počítaných na modernizace by mohla pokrýt dotace, o kterou chce město požádat letos na jaře. „Podporu by mohl získat i další projekt. U něj se počítá s osazením střech kompostárny fotovoltaikou,“ informovali blanenští úředníci.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V jeskyních Moravského krasu začali odborníci sčítat zimující netopýry

Zdroj: Deník/Jan Charvát