Přezdívku získal podle amerického profesionálního baseballového hráče, kterému taky chybí kus ruky, a se kterým si David dopisuje. „V létě tady byl jeden starší trenér z Ameriky a říkal mi, že Jima v mládí trénoval. Vzal jsi můj mail a Jim mi napsal,“ popisuje David, jak se seznámil se slavnou baseballovou hvězdou. Abbott mu dokonce slíbil, že mu pošle svou baseballovou kartičku, které David sbírá.

Píšou si spolu nejenom o baseballu, ale i ostatních věcech. „Říkal mi třeba, že mám jít za svým cílem a vytrvat, i když to bude těžký. Taky mě učil, jak si co nejrychleji přehodit rukavici z jedné ruky do druhé,“ vypráví David. Baseballisté totiž chytají míček do rukavice, ale pak ho musí co nejrychleji hodit pryč. Pro Davida, který má k dispozici jen jednu ruku, to znamená, že rukavici musí z ruky sundat co nejrychleji.

S baseballem David začal asi před rokem, když ve škole začínali s tréninky podobného sportu, softballu. „Říkal jsem si, proč bych to nezkusil. Už dřív jsem hrál fotbal,“ říká sportovec.

Pak se přesunul do baseballového týmu blanenských žáků Olympia, se kterými už hrál na mistrovství republiky. Jeho snem je být profesionálním baseballistou. „Nejlépe v Americe,“ dodává nadšeně.

David se bez části levé ruky už narodil. Když potom zkoumali, zda je pravák nebo levák, kopal mu doktor míč a on ho odkopával automaticky levou nohou.

„Myslela jsem, že to je špatné, že je David levák. Ale doktor nám řekl, jaká je to naopak výhoda. David má proto levou ruku mnohem šikovnější a zvládne s ní dělat víc věcí,“ vypráví Davidova maminka.

A jak berou netradičního baseballistu ostatní hráči? Občas ho některý tým podcení. „Třeba brněnští Draci říkali, ať pálí na mě, že jsem slabej. Ale když jsem první míček chytil ze vzduchu, rychle si to rozmysleli,“ říká hrdě mladý baseballista.

Většinou ale sklízí jen obdiv. „Spolužákům, kteří mě znají dlouho, to ani nepřijde a ostatní mě většinou hrozně chválí. Třeba i cizí trenéři ke mně přijdou a říkají, jak jsem šikovný,“ dodává David.

Petra Havlíková