Právě různé druhy papoušků mají na zámku v Letovicích. A nejen ty. „Návštěvníci tam uvidí asi tři nebo čtyři druhy ovcí a pět druhů koz. Pak máme slepice, kohouty nebo holuby," popsal majitel letovického zámku Bohumil Vavříček.

Na příští rok pak plánuje rozšíření. Vyplní novou voliéru, i když zatím není jasné, jaké zvíře v ní ubytuje. „Líbilo by se mi, kdyby tam byli nějací dravci," dodal. Loni měli na zámku také pštrosy, majitel ale zvířata pravidelně obměňuje. K zámku pořizuje především mláďata, která jsou k dětem milá.

O vybudování zookoutku uvažoval Vavříček už od otevření zámku. Turisté tak mají větší důvod zámek navštívit. „Některé děti navíc ani neví, jak vypadají různá zvířata. Tady uvidí i něco živého kromě samotného zámku. Takto fungujeme už asi osm nebo deset let," uvedl Vavříček s tím, že zvířata v areálu zvýšila návštěvnost. Lákají hlavně rodiny s dětmi.

Loni otevřeli nový zookoutek také v Olešnici. V olešnickém Dvorečku naší babičky uvidí návštěvníci především hospodářská zvířata, která měly babičky na zahradách. Děti potkají ve staré školní zahradě slepice, husy, kachny, holuby nebo králíky. Z větších zvířat to jsou například ovce nebo kozy. „Před časem jsem viděl u dálnice ohradu s kozami a okolo spoustu dětí. Řekl jsem si, proč něco podobného neudělat i u nás. V Olešnici jsme přesouvali školní zahradu na nové místo a ta stará by zůstala nevyužitá," řekl olešnický starosta Zdeněk Peša.

Ve spolupráci s místními chovateli tak město na školní zahradě udělalo zookoutek. Podle starosty děti, často i z vesnic, už nevídají tradiční hospodářská zvířata. I to byl důvod, proč koutek postavili.

Na zvířata se tam často chodí dívat ze školky nebo ze škol při výuce přírodopisu. Čistě jen kvůli turistům jej neotvírali. Přesto na návštěvu koutku upozorňují v tamním informačním centru nebo muzeu strašidel.

Místo jezevce tchoř

Na boskovickém ranči Na konci světa můžou návštěvníci vidět kromě koz, koní, morčat nebo poníků také dva skunky a vodní želvy. „Původně jsem si chtěl pořídit jezevce, ale dostal jsem tchoře. Tak je tady máme. Také želvy jsou oproti loňsku novinkou," řekl majitel ranče Stanislav Sekanina. Celý areál průběžně modernizuje. Například ztrouchnivělé dřevěné části mění na zděné.

O králíky, morčata, ovci nebo osla mohou v létě pečovat v zookoutku u hotelu Panorama v Češkovicích u Blanska.

Poněkud vzácnější zvířata mají v boskovickém arboretu ve Dvorku naší babičky. Kromě králíků nebo slepic tam lidé mohou vidět vzácnou kozu girgentánskou původem z Itálie i kozu kamerunskou z Afriky. V arboretu mají navíc exotické ptactvo, jako jsou andulky nebo korely. Ve Westernovém městečku Boskovice zase čeká na zájemce čtrnáct kůzlat k půjčení. Zvířata na vodítku pak lidé vezmou na procházku na pastvu.

VERONIKA JELÍNKOVÁ