Chodníky na Blanensku se v neděli večer kvůli drobnému mrholení a teplotám kousek pod bodem mrazu proměnily v kluziště. Lidé měli na kluzkých chodnících problémy i v pondělí, hlavně ráno při cestě do školy nebo do práce. Řada z nich chůzi na ledě neustála. V nemocnicích tak měli napilno.

„Zvýšené množství pacientů registrujeme už od neděle, kdy začaly chodníky namrzat. Někteří utrpěli natolik komplikované zlomeniny, že jsme je museli hospitalizovat. Sice se jedná o obtížnou situaci a lékaři jsou vytíženější než jindy, ale celkově ji zvládáme. Vlastně se to opakuje skoro každý rok," prohlásil zástupce ředitelky blanenské nemocnice Jaroslav Kubiš.

Mluvčí jihomoravských záchranářů Radek Turin považuje letošní zimu za výjimečnou. „Počet úrazů spojených s počasím v těchto dnech stoupl až o osmdesát procent. Jen za neděli jsme vyjeli ke dvěma stům šedesáti případům, což je druhé největší číslo za posledních třináct let. A za drtivou většinu z nich skutečně mohla změna klimatických podmínek," potvrdil.

V boskovické nemocnici zatím pacientů nepřibylo. „Může se to samozřejmě změnit. V pondělí dopoledne mi však naši lékaři žádnou neobvyklou situaci nehlásili," sdělil ředitel boskovické nemocnice Rostislav Verner.

Pracovníci blanenských technických služeb začali s posypem chodníků i silnic už v noci z neděle na pondělí. „Žádný speciální přípravek, který by nám pomohl zmírnit namrznutí chodníků, bohužel neexistuje. Musíme si tedy vystačit s klasickými inertními materiály a solí," konstatoval vedoucí blanenského odboru komunální údržby Miroslav Pokorný.

Stejně jsou na tom i v Letovicích. „Snažíme se na všechna riziková místa jezdit stále dokola. Namrzající déšť komplikuje pohyb ve městě ze všeho nejvíc. Ačkoli se běžně snažíme posypu solí vyhýbat, teď se její kombinaci s pískem nevyhneme," naznačil ředitel letovických technických služeb Miroslav Doskočil.

Problémy s počasím měli i v menších obcích. „Lidé, které jsme pověřili sypáním chodníků, se snaží svou práci odvádět na maximum. Přesto je i u nás ještě mnoho míst, které není snadné pěšky zdolat," potvrdil například starosta Bukoviny Jiří Hynšt.

Lidé přes veškerou snahu technických služeb stav chodníků kritizovali. „Chápu, že nemůžou být všude, ale třeba na našem sídlišti to vypadá jako na kluzišti. Po cestě do centra jsem vidět upadnout tři lidi a především jedna starší paní se zvedala jen velmi těžko. Asi nám opravdu nezbude nic jiného než doufat v lepší počasí," prohlásil třeba Miroslav Kadlec z Blanska.

Na některá místa se pracovníci s posypovým materiálem dostanou jen těžko. „Hodně nebezpečné je to na parkovištích u supermarketů, kde mají zámkovou dlažbu. Tam se o to podle mě technické služby nestarají vůbec. Zrovna v neděli mi tam podjely nohy, spadl jsem a jen se štěstím neskončil v nemocnici. A takových nás tam bylo několik," postěžoval si muž z Adamova, který nechtěl zveřejnit své jméno.

Silnice jsou podle mnohých v lepším stavu než minulý týden. „Samozřejmě se nedokážeme vyhnout některým drobnějším komplikacím, ale jinak jsou cesty na Blanensku sjízdné. Naši zaměstnanci dělali i přes noc, a ačkoli se někde práce z různých důvodů zpozdily, v pondělí dopoledne už jsme mohli být spokojení," podotkl vedoucí provozního úseku blanenských silničářů Jaroslav Janeček.

Přesto i v pondělí řidiči kvůli namrzlým silnicím bourali. „Kolem deváté hodiny ráno se u Černé Hory srazily dva kamiony. Řidič jednoho z nich totiž přibrzdil před kruhovým objezdem a druhý už na zledovatělé silnici nestačil včas zareagovat. Škodu jsme předběžně vyčíslili na sto třicet tisíc korun. Tři hodiny museli policisté na místě řídit dopravu," přiblížila policejní mluvčí Iva Šebková.

U Rozseče nad Kunštátem skončilo osobní auto kvůli ledovce ve stromě. „Řidič Škody Favorit podcenil situaci a nepřizpůsobil jízdu povrchu vozovky. Alkohol jsme na základě dechové zkoušky na místě vyloučili, ale řidič i jeho dva spolujezdci skončili s lehkými zraněními v nemocnici," uvedla Šebková.

Meteorologové dokonce kvůli ledovce vyhlásili pro jižní Moravu výstrahu. Platí až do úterního odpoledne. Bude totiž převážně zataženo s mrznoucím deštěm nebo deštěm se sněhem.