„S chůdami jsme se dostali na spoustu akcí a potkali zajímavé lidi,“ říká Josef Rek z Blanska, který v roce 2003 založil se společníkem firmu na výrobu teleskopických chůd. Zapsali se také do České knihy rekordů. Na chůdách například zvládli hrát čtyřiadvacet hodin kulečník.

Ve druhé polovině devadesátých let pracovala skupinka sádrokartonářů v podkroví. Na štaflích. Mezi nimi i Josef Rek. „V tom podkroví byla práce na štaflích značně nepohodlná. Někdo z legrace nadhodil, že by se nám hodily chůdy,“ zavzpomínal s úsměvem Rek. „Nápad to byl dobrý, jenže na jeho uskutečnění jsme neměli peníze a stejně jsme to nějak pustili z hlavy,“ dodal dnes sedmatřicetile­tý muž.

Zlom nastal ve chvíli, kdy Rek odletěl za prací za oceán. Tam se s chůdami několikrát setkal. „Byl jsem z toho úplně paf. Řemeslníci je tam používali naprosto běžně a pohybovali se na nich úplně v pohodě. Strašně se mi to líbilo a přemýšlel jsem, zda by se nedaly chůdy vyrábět i u nás doma. Nic takové jsem totiž tady neviděl,“ přiblížil první impuls k výrobě chůd Rek.

Se společníkem založili v prosinci roku 2003 firmu a po novém roce začali novinku vyrábět. Podle Reka bylo počáteční nadšení obrovské. „Ten nápad se nám strašně líbil a mysleli jsme, že se chytí. Chůdy mají všestranné využití. Jsou perfektní pro řemeslníky. Elektrikáře, sádrokartonáře nebo zahradníky. Dají se nastavovat na různou výšku a podle mého jsou lepší než žebřík a štafle,“ vypočítal přednosti chůd Rek.

Jenže od začátku naráželi podnikatelé na strach a nedůvěru lidí. „Když jsme se na nějaké akci nebo veletrhu prošli na chůdách, byli z nich všichni hotoví. Jenže většina lidí se bála, že se na nich nenaučí chodit a bude padat. Chůdy si pak nekoupili. Přitom naučit se chodit na teleskopických chůdách není vůbec těžké. Nechápu to. V ostatních zemích se běžně používají, ale u nás je to nula,“ dodal Rek. V současnosti už chůdy nevyrábí, ale dováží od jiné firmy a prodává.

Díky chůdám se Josef Rek a jeho kamarád Radek Pernica několikrát zapsali do České knihy rekordů. Společně na nich odehráli třeba kulečníkovou čtyřiadvaceti­hodinovku. Pernica udělal zase rekord v překračování a podlézání tyče. Rek se pro změnu blýskl ve sbírání kulečníkových koulí ze země.