Předjížděl nesmyslně kolonu na státní silnici u Lažan. Výsledek: jeden mrtvý, jeden těžce zraněný. Řidič motocyklu jel u Lysic rychle a vjel v protisměru pod nákladní auto. Zemřel. Další řidič nebezpečně předjížděl u Bořitova a při střetu přišel o manželku. Mladý muž na motorce si ve Svitávce vyjel bez přilby a po pár stech metrech narazil do betonové zdi. Nepřežil.

Všechny tyto nehody se odehrály loni na Blanensku. Těch s těmi nejtragičtějšími následky však bylo mnohem více. „Dopravních nehod sice mírně ubylo, ale výrazně přibylo mrtvých i těžce zraněných. Loni bylo mrtvých o polovinu více než předloni. Tento trend začíná být patrný i v letošním roce,“ komentuje alarmující čísla zástupce okresního policejního ředitele Zdeněk Grénar.

Policisté s tím chtějí něco dělat. Pozvali si proto zástupce autoškol na Blanensku. „Cítíme, že v prevenci jsou mezery. Proto autoškolám nabízíme, že budeme docházet na školení nových řidičů a mimo jiné je seznamovat s tím, co všechno se zejména kvůli neukázněnosti na silnicích může stát,“ řekl Grénar.

Majitelé a instruktoři autoškol snahu policie vítají. „Je dobré, že nás pozvali a že nám toto nabízejí. Ale vždycky záleží hlavně na lidech. Většinou už v autoškole poznáme, kdo se bude za volantem chovat slušně a kdo bude problémový,“ uvedl Alois Vaněrek, který učí nové řidiče v Blansku. „Tato nabídka je super,“ připojil se další jeho kolega.

Policisté však nechtějí spoléhat jen na prevenci. I zástupci autoškol míní, že pokud nad sebou český řidič nemá hrozbu postihu, chová se neukázněně. Od začátku roku tak silnice na Blanensku, zejména státní silnici číslo 43, která v počtu nehod vede, brázdí speciální vozidlo policie v civilním hávu. „Má vybavení CCD, laicky – měřič rychlosti se záznamovým zařízením. Měří rychlost protijedoucích i před ním jedoucích vozidel. Hlídka může neukázněné řidiče zastavit přímo, záznamy se také vyhodnocují zpětně a následně jsou řidiči předvoláváni,“ popsal Zdeněk Grénar s tím, že během roku chtějí pořídit ještě jedno takto vybavené auto.

Podle vedoucího dopravního inspektorátu Jaroslava Řezníčka tato novinka pomáhá zvýšit bezpečnost na smutně proslulé třiačtyřicítce. „Za ty dva měsíce tam podstatně ubylo nehod. Díky tomuto vybavení dochází i na postih frajerů v silných autech a motorkářů,“ dodal Řezníček.

Na některých místech se také nově objevily dopravní značky přikazující snížení rychlosti. Sedmdesátka je nyní například na státní silnici u odbočky na Boskovice či pro motocyklisty u Svinošic. To ale připadá zvláštní řidiči Davidu Novákovi. „Pokud motorkář bude dodržovat rychlost, zezadu se na něj nalepí auta, která jej nebudou moci předjet kvůli plné čáře. Takže se dá čekat brzy další nehoda, kdy nějakého motorkáře sestřelí auto,“ míní.

I když nejčastější příčinou nehod zůstává nesprávný způsob jízdy, podle policistů raketovým tempem přibývá kolizí na silnici, na nichž se podílejí řidiči pod vlivem alkoholu nebo drog. Jen za letošní leden a únor policisté odhalili třiačtyřicet opilých a šest pod vlivem drogy. Ve stejném období loňského roku to bylo „pouze“ šestnáct opilých řidičů.