VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chtějí zamezit úmrtím v autech

Blanensko - Policisté chtějí, aby na Blanensku ubylo nehod s tragickými následky. Plánují proto dělat osvětu v autoškolách a pořídili auto vybavené měřičem rychlosti.

22.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Předjížděl nesmyslně kolonu na státní silnici u Lažan. Výsledek: jeden mrtvý, jeden těžce zraněný. Řidič motocyklu jel u Lysic rychle a vjel v protisměru pod nákladní auto. Zemřel. Další řidič nebezpečně předjížděl u Bořitova a při střetu přišel o manželku. Mladý muž na motorce si ve Svitávce vyjel bez přilby a po pár stech metrech narazil do betonové zdi. Nepřežil.

Všechny tyto nehody se odehrály loni na Blanensku. Těch s těmi nejtragičtějšími následky však bylo mnohem více. „Dopravních nehod sice mírně ubylo, ale výrazně přibylo mrtvých i těžce zraněných. Loni bylo mrtvých o polovinu více než předloni. Tento trend začíná být patrný i v letošním roce,“ komentuje alarmující čísla zástupce okresního policejního ředitele Zdeněk Grénar.

Policisté s tím chtějí něco dělat. Pozvali si proto zástupce autoškol na Blanensku. „Cítíme, že v prevenci jsou mezery. Proto autoškolám nabízíme, že budeme docházet na školení nových řidičů a mimo jiné je seznamovat s tím, co všechno se zejména kvůli neukázněnosti na silnicích může stát,“ řekl Grénar.

Majitelé a instruktoři autoškol snahu policie vítají. „Je dobré, že nás pozvali a že nám toto nabízejí. Ale vždycky záleží hlavně na lidech. Většinou už v autoškole poznáme, kdo se bude za volantem chovat slušně a kdo bude problémový,“ uvedl Alois Vaněrek, který učí nové řidiče v Blansku. „Tato nabídka je super,“ připojil se další jeho kolega.

Policisté však nechtějí spoléhat jen na prevenci. I zástupci autoškol míní, že pokud nad sebou český řidič nemá hrozbu postihu, chová se neukázněně. Od začátku roku tak silnice na Blanensku, zejména státní silnici číslo 43, která v počtu nehod vede, brázdí speciální vozidlo policie v civilním hávu. „Má vybavení CCD, laicky – měřič rychlosti se záznamovým zařízením. Měří rychlost protijedoucích i před ním jedoucích vozidel. Hlídka může neukázněné řidiče zastavit přímo, záznamy se také vyhodnocují zpětně a následně jsou řidiči předvoláváni,“ popsal Zdeněk Grénar s tím, že během roku chtějí pořídit ještě jedno takto vybavené auto.

Podle vedoucího dopravního inspektorátu Jaroslava Řezníčka tato novinka pomáhá zvýšit bezpečnost na smutně proslulé třiačtyřicítce. „Za ty dva měsíce tam podstatně ubylo nehod. Díky tomuto vybavení dochází i na postih frajerů v silných autech a motorkářů,“ dodal Řezníček.

Na některých místech se také nově objevily dopravní značky přikazující snížení rychlosti. Sedmdesátka je nyní například na státní silnici u odbočky na Boskovice či pro motocyklisty u Svinošic. To ale připadá zvláštní řidiči Davidu Novákovi. „Pokud motorkář bude dodržovat rychlost, zezadu se na něj nalepí auta, která jej nebudou moci předjet kvůli plné čáře. Takže se dá čekat brzy další nehoda, kdy nějakého motorkáře sestřelí auto,“ míní.

I když nejčastější příčinou nehod zůstává nesprávný způsob jízdy, podle policistů raketovým tempem přibývá kolizí na silnici, na nichž se podílejí řidiči pod vlivem alkoholu nebo drog. Jen za letošní leden a únor policisté odhalili třiačtyřicet opilých a šest pod vlivem drogy. Ve stejném období loňského roku to bylo „pouze“ šestnáct opilých řidičů.

Autor: Leona Paroulková

22.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 900 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracoviště: nám. Krále Jiřího č.p. 361, 679 72 Kunštát na Moravě., Praxe v šití na průmyslových šicích strojích minim. 1 rok.. Pracoviště: King style s.r.o. - provozovna kunštát, nám. Krále Jiřího, č.p. 361, 679 72 Kunštát na Moravě. Informace: Šárka Neničková, +420 516 410 509,603 523 764.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 15 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Kontrola kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme šikovné pracanty, kteří budou splňovat následující podmínky:, •dobrý zrak – vyhodnocování vizuálních vad výlisků, •zodpovědnost, flexibilita, preciznost (cit na detail), •uživatelská znalost MS Office, praxe v oblasti kvality výhodou, •min. SOU, všeobecné technické vzdělání výhodou, •ochota pracovat na směny, Náplň práce, •vstupní kontrola materiálu, •mezioperační kontrola výrobního procesu podle stanovených plánů, •uvolňování / zastavení výroby, procesní kontrola výrobků, Co Vám za dobře odvedenou práci nabízíme?, •práci v zavedené firmě, •adekvátní platové ohodnocení, •závodní stravování, •možnost kariérního růstu. Pracoviště: Chemoplast bec, a.s., Pražská, č.p. 1602, 678 01 Blansko 1. Informace: Lenka Skočková, +420 606 708 586.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 19 360 Kč

Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy sociální pracovník/ce v oddělení sociálně právní ochrany dětí odboru sociálních věcí MěÚ Blansko. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19360 kč, mzda max. 29150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Blansko vyhlašuje výběrové řízení na funkci: sociální pracovník v oddělení sociálně právní ochrany dětí odboru sociálních věcí MěÚ Blansko., Požadované obecné předpoklady: státní občan ČR, případně cizí státní občan, který má v ČR trvalý pobyt, občanská a morální bezúhonnost., Požadované kvalifikační předpoklady: vyšší odborné vzdělání získané absolvováním vzdělávacího programu v oborech vzdělání zaměřených na sociální práci a sociální pedagogiku, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociální práci, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost, nebo vysokoškolské vzdělání získané studiem v bakalářském, magisterském nebo doktorském studijním programu zaměřeném na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii, právo nebo speciální pedagogiku., Další požadované předpoklady: znalost právních předpisů v dané oblasti, zejména zákon o sociálně-právní ochraně dětí, občanský zákoník, část druhá - rodinné právo, trestní zákoník, zákon o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a zákon o výkonu ústavní výchovy, znalost správního řádu, umění jednat s lidmi (dobré komunikační schopnosti), odpovědnost, tvořivý přístup, týmová spolupráce, flexibilita, znalost práce na PC, ŘP sk. B, praxe ve veřejné správě vítána., Způsob, termín a místo nástupu: pracovní poměr na dobu neurčitou, nástup k 01.09.2018 nebo dle dohody, MěÚ Blansko., Platové zařazení: řídí se zákonem č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, nařízením vlády č. 341/2017 Sb., a předpisy souvisejícími, platová třída 10., Lhůta pro podání písemné přihlášky: 12.07.2018, Náležitosti přihlášky: jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu, kontaktní telefon, datum a podpis, životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech, výpis z evidence rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji pro účely tohoto výběrového řízení., Písemnou přihlášku spolu s požadovanými doklady a přílohami doručte v zalepené obálce se značkou "SOC - NEOTVÍRAT" na adresu: Město Blansko, Ing. Josef Kupčík, tajemník, nám. Svobody 32/3, 678 01 Blansko., Nevyžádané dokumenty a doklady budou po ukončení výběrového řízení skartovány., Vyhlašovatel si vyhrazuje právo zrušit toto výběrové řízení kdykoliv v jeho průběhu.. Pracoviště: Město blansko, nám. Svobody, č.p. 32, 678 01 Blansko 1. Informace: Josef Kupčík, +420 516 775 184.

Výroba - Výroba Kvalitáři a testovači výrobků 17 000 Kč

Kvalitáři a testovači výrobků, laboranti (kromě potravin a nápojů) pracovník/ce vstupní kontroly. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok., Znalost ISO 9001 a NJ výhodou, elektro vzdělání., První kontakt na e-mail: bozena.necasova@gmw.cz. Pracoviště: Gmw-měřicí technika,s.r.o., Hybešova, č.p. 584, 678 01 Blansko 1. Informace: Božena Nečasová, +420 516 410 740.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oprava silnice. Ilustrační foto.

Dukelská je stále rozkopaná. Neotevře se ani přes léto

Videosouhrn 23.–24. června 2018
1

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Blansko roztančili Mirai i pankáči. Na Morava Park Festu

Blansko /FOTOGALERIE, VIDEO/- V sobotu po obědě bývá pěší zóna v blanenské Rožmitálově ulici většinou liduprázdná. Občas před tamním supermarketem posedává skupinka bezdomovců. Nadávají na politiku, drahý alkohol a zpackaný život. Jinak je tu mrtvo. Tentokrát jsou všechny lavičky v ulici obsazené, u nové cukrárny pořádná fronta na zmrzlinu. Hloučky lidí míří i s kornouty do zámeckého parku. V poledne tam startuje třetí ročník hudebního festivalu Morava Park Fest. 

Vracovští předvedli ve Strážnici hody, Maďarky nesly na hlavách lahve

Strážnice /FOTOGALERIE, VIDEO/– Užít si víkend a věnovat se oblíbené zábavě, poslouchat lidovou muziku i vzpomínat na mládí přicházejí lidé, kteří v podmračeném sobotním poledni míří ke strážnickému zámku a skanzenu. Cimbálky vyhrávají z reproduktorů městského rozhlasu, mezi návštěvníky s batohy a fotoaparáty se proplétají krojovaní. Strážnice hostí třiasedmdesátý Mezinárodní folklorní festival.

Za bibli Moravského krasu dostal speolog Petr Zajíček prestižní cenu

Blanensko – Moravský kras v ponorné řece času. Kniha, kterou napsal speleolog Petr Zajíček z Vavřince, získala prestižní ocenění pro autory vědecké a odborné literatury. Cenu Josefa Hlávky v kategorii vědy o neživé přírodě. Tu si Zajíček převezme v pondělí na zámku v Lužanech u Přeštic. 

Krásky z Brazílie, Kostariky i Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny E

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT