Vadí vám, že se v Lipovci od půlnoci do čtyř hodin ráno nesvítí? Tak zní anketní otázka, kterou vedení Lipovce zveřejnilo na svých webových stránkách. Do úterka se jí zúčastnilo 135 lidí. Že obec po část noci zahaluje temnota, vadilo 74 z nich.

Proti vypínání veřejného osvětlení je například Zbyněk Zrník. „Mně to nevadí, ale mojí manželce, která chodí ve tři hodiny v noci z domu do práce, ano. Je pro ni hodně nepříjemné jít po ulici za úplné tmy, ačkoli si na to už částečně zvykla. Ptali jsme se na obci, jestli je možné něco s tím udělat. Slíbili zlepšení, některá světla budou svítit i přes noc," popsal Zrník.

Z toho, že se po velkou část noci v Lipovci nesvítí, není nadšená ani další z obyvatelek. „Teď jsem už v důchodu, ale když jsem ještě chodila do práce, musela jsem si večer svítit baterkou. Jinak bych nevěděla, kam šlapu. Bála jsem se a bylo to nepříjemné. Teď už v noci nikam nechodím, jen když se podívám z okna, je obec taková smutná a temná," popsala žena, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Tma podle ní může zkomplikovat i příjezd záchranné službě. „Už se jednou stalo, že přijela sanitka a nemohla nějaký dům rychle najít. Kromě toho v lednu v obci dvakrát vykradli samoobsluhu. Zloděj možná využil toho, že se v obci v noci nesvítí," popsala důchodkyně z Lipovce.

Že by veřejné osvětlení mělo v Lipovci svítit po celou noc, si myslí i místní Františka Kučerová. „Samozřejmě, že by to bylo lepší. Já sice v noci už spím, ale najdou se i tací, kteří potřebují jít ven. Ale co naděláme, když chce obec šetřit," zhodnotila žena.

Starosta Lipovce František Kopřiva slíbil, že v noci již v obci úplně temno nebude. „Na nákladech na elektřinu jsme tímto ušetřili sto dvacet tisíc korun ročně. Ale nyní je obec dostatečně finančně zajištěná, aby mohla svítit i v noci. V lampách jsme měli zastaralé dvousetpadesá­tiwattové výbojky. Při státní silnici ale již máme nainstalovaných osmašedesát nových svítidel s pětatřiceti­wattovým výkonem," popsal Kopřiva.

Investice za čtrnáct milionů korun má být kompletně hotová do konce října. „Nové osvětlení ještě doděláme v bočních ulicích. Pak bude od desáté večer do půlnoci svítit každá druhá lampa a od půlnoci do čtyř ráno každá třetí. Budou v nich úsporné LED žárovky, takže obec stejně ušetří," upřesnil starosta Lipovce.

Jak lidé vnímají to, že od půlnoci do čtyř hodin ráno nesvítí veřejné osvětlení, zjišťovali před časem i Cetkovičtí. Podle starosty obce Petra Horáka vyplnila anketu na webových stránkách obce zhruba stovka lidí. „Na základě výsledků jsme do rozvaděčů zabudovali týdenní spínací hodiny. Od pátku do neděle se tak v naší obci svítí celou noc a ostatní dny v týdnu zůstalo vše při starém," přiblížil Horák. Lidem to podle něj takhle vyhovuje a zatím si nikdo nestěžoval.

Kvůli úsporám vypínali na několik hodin přes noc veřejné osvětlení i ve Spešově. „V současnosti se ale z bezpečnostních důvodů v naší obci svítí celou noc. V úspornějším režimu," řekla starostka Spešova Ivana Holomková.

Od večera do rána svítí i ve Velenově. „V roce 2014 jsme dělali rekonstrukci veřejného osvětlení. Máme takzvaná eko světla, v tomto směru jsme průkopníky v regionu. Díky nim ušetříme více než šedesát procent na nákladech za elektřinu," je rád starosta Velenova Jan Havelka.

Celou noc svítí světla také v Adamově. Uplynulý týden tam však kvůli poruše zůstala bez osvětlení část Ptačina. Třeba v ulicích Údolní, Tererova, Blažkova či Dvořákova. „Udělali jsme provizorní opravu a nyní tam už převážná většina lamp svítí. V lokalitě jsou porouchané podzemní kabelové sítě. S revizním technikem budeme hledat přesná místa. Nejspíš už v březnu tyto problematické úseky vyměníme. Nové kabely budeme pokládat přes den, obyvatel se práce nijak nedotknou. Večer už budou světla svítit," popsal vedoucí adamovského odboru správy majetku Radek Malý.

Třeba v ulici Údolní v Adamově mělo veřejné osvětlení včera nad ránem výpadky. „O půl šesté jsem šel do práce a světla v naší ulici vůbec nesvítila," sdělil obyvatel ulice Radim Baisa.