Od prvního července by v Boskovicích měla být už jen jedna mateřská škola. Boskovičtí radní chtějí k třicátému červnu sloučit všechny tři mateřské školy v jednu. Ta by měla sídlo v ulici Lidická. Zanikly by tak mateřské školy v Bílkově ulici a Na Dolech. Konečné slovo budou mít šestnáctého června zastupitelé.

Do školek ve městě nyní dochází téměř čtyři sta dětí. Podle místostarostky Boskovic Jaromíry Vítkové by se sloučení mateřských škol nijak nedotklo dětí ani jejich rodičů. „Ke slučování nás vedou ekonomické důvody, ale i další. Bude například možné sloučit fondy. Ředitelka mateřské školy tak bude mít k dispozici celkově větší částku, udělá více oprav a různých investic, než když se peníze dělí mezi tři mateřské školy. Jedna ředitelka bude moci operativněji řídit školu, lépe půjdou organizovat zástupy, prázdninový provoz, bude jednodušší komunikace se zřizovatelem. V každé budově by zřejmě byl jeden statutární zástupce,“ vyjmenovala místostarostka. Školka v Lidické ulici byla podle ní vybrána kvůli výborným výsledkům. „Ředitelka školky se profiluje jako velmi schopný řídící pracovník,“ dodala Vítková.

Někteří rodiče se slučováním školek nesouhlasí. „Podle mě to není dobrý krok. Určitě by bylo lepší, kdyby každá školka měla svého ředitele. Všechny mateřské školy v Boskovicích jsou dost velké a jeden ředitel bude těžko všechno zvládat, hlavně komunikaci s rodiči. Nemůže být zároveň na třech místech,“ míní například Hana Kaderková.

Rodiče zatím ale nemají moc informací. „Nikdo nás s tím zatím neseznámil, takže toho moc nevíme. Jako nevýhodu vidím veškeré řízení z jedné školky. Ale myslím si, že to nebude tak bolavé jako tehdy, když se slučovaly základní školy,“ míní další z maminek Věra Charvátová. Té spíš vadí to, že radní před časem rozhodli o přesunu logopedických tříd ze školky Bílkova do školky Lidická. „Pokud vím, tak dítě, které potřebuje logopedickou péči, na Lidickou přihlásili pouze jedni rodiče. My to budeme řešit tak, že dcerka bude dále docházet do školy v Bílkově ulici a k logopedovi ambulantně,“ dodala Charvátová.

Ředitelka Mateřské školy Bílkova Dagmar Nečasová považuje sloučení školek za nesmysl. „Žádné peníze se neušetří. Celé to bude velmi náročné na řízení, ředitelka bude mít určitě omezenou možnost komunikovat s rodiči. Doufám, že zastupitelé návrh neschválí,“ řekla.

Radní před časem vyhlásili výběrové řízení na ředitelku mateřské školy Na Dolech, protože stávající odchází do důchodu. Zároveň se svým rozhodnutím sloučit školky konkurz zrušili.