Na Blanensku mohou lidé koupit čerstvé mléko ve třech mlékomatech. V Blansku, Boskovicích a Letovicích. První dva provozuje zemědělské družstvo Zepo Bořitov. Jeho vedení chce podobný přístroj zprovoznit i ve výrazně menší obci. Konkrétně v Černé Hoře. Zájem lidí z regionu o čerstvé mléko pomalu stoupá, což dokázala nedávná záchrana mlékomatu v Letovicích.

Zepo Bořitov v současné době žádá o dotaci na nákup nového mlékomatu. „Obrátili jsme se na Místní akční skupinu Moravský kras. V prvním kole jsme prošli, takže pevně doufáme, že se nám podaří náš záměr dotáhnout do úspěšného konce. Černá Hora je pro Bořitov spádovou obcí, proto jsme se rozhodli automat umístit tam. Jestli nenastanou nějaké komplikace, přístroj začne fungovat už koncem letošního června," oznámila jednatelka Zepa Bořitov Ludmila Slavíčková.

Přístroj za milion

Počítá s náklady ve výši několika set tisíc korun. „Přesnou částku zatím sdělit nedokážu, ale momentálně provozujeme mlékomaty v Blansku, Boskovicích a Kuřimi, které stály kolem milionu korun. Zprovoznění čtvrtého bereme hlavně jako službu lidem. O ziscích se můžeme bavit až v době, kdy splatíme náklady za pořízení přístroje, což hned tak nebude," doplnila Slavíčková.

Podle ní však zájem o čerstvé mléko roste. „Hlavní důvod je jednoduchý. Litr mléka si lidé načepují za patnáct korun, což je cena, které se výrobky v supermarketech nemohou rovnat," připomněla jednatelka Zepa Bořitov.

Jak jsou využité mlékomaty na Blanensku?
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!

Záměr družstva potěšil i vedení Černé Hory. „Podobný krok rozhodně vítáme. Věřím, že lidé budou mít o novou službu zájem," uvedl tajemník úřadu městyse Jiří Rydval.

Na čerstvé mléko nedá dopustit například Kateřina Kořalková. „U nás ve městě mlékomat bohužel nemáme, jinak bych jej využívala často. Mám dvě malé děti, z nichž především to mladší má mléko moc rádo, takže se jim snažím kupovat to co možná nejkvalitnější. Ideálně přímo od chovatelů na různých farmářských trzích," podělila se o svůj názor žena z Adamova.

Hodiny místo dnů

Velkým zastáncem čerstvého mléka je také Kamil Vystavěl ze společnosti Ledeko, která provozuje mlékomat v Letovicích. „O mnohém vypovídá už cesta, kterou musí mléko ke koncovému uživateli urazit. My jej pouze zchladíme na patřičnou teplotu a naplníme jím mlékomat. Je to otázka několika hodin. Než se ale mléko dostane do krabic a PET láhví v supermarketech, trvá to většinou několik dní. A to se musí projevit," uvedl jeden ze svých hlavních argumentů Vystavěl.

Letovický mlékomat měl však loni namále. Ledeko kvůli malému zájmu lidí vážně uvažovalo o jeho zrušení. „Ale když se to rozkřiklo, spotřeba začala stoupat. A od té doby naštěstí nepolevila, naopak. Momentálně takto prodáme až dvě stě čtyřicet litrů mléka denně, což je dostatečný objem. Jsme moc rádi, že jsme se se zrušením přístroje neunáhlili," prohlásil Vystavěl.

O zřízení dalšího mlékomatu však společnost zatím neuvažuje. „Výsledky jsou sice dobré, ale raději to nechceme podobným krokem zakřiknout," dodal zástupce Ledeka.