Také na Blanensku se stále častěji objevují zarudlé nosy, kapesníky i ruce, které zakrývají pokašlávající ústa. Lékaři navíc upozorňují, že je nejvyšší čas se nechat naočkovat proti chřipce.

Virózy, které se objevují s nástupem podzimu, si lidé často pletou s chřipkou. Pokašlávání a smrkání, které přivádí pacienty do čekáren lékařů, jsou však „jen“ nemoci z nachlazení. „Nejvíce náchylné jsou k nim malé děti. Už sledujeme postupný nárůst nemocných dětí. Přicházejí hlavně s nemocemi dýchacích cest. Chřipka se objeví až v lednu nebo únoru,“ uvedl boskovický dětský lékař Miroslav Klíma.

Přecházení nemoci

Zatímco s dětmi rodiče k doktorovi běží často po prvním zakašlání, sami tak pečliví nejsou. „Dospělí nemoci často přechází a léčí se sami. Problém nastává, pokud si nachlazení spletou s chřipkou. K doktorovi totiž přijdou, až jim je opravdu zle,“ vysvětlila epidemioložka Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice.

Podle Vaverkové člověk chřipku rozezná hned v prvním stádiu nemoci, kdy se dostaví vysoké horečky, silná únava a suchý dráždivý kašel. „Na rozdíl od běžného nachlazení, které většinou pomine zhruba po týdnu, následky nevyléčené chřipky můžou být fatální. Přechází v zánět průdušnice, plic, svalů i mozkových blan. Nakonec může vést až k úmrtí,“ varovala hygienička. Nejčastěji prý na běžnou chřipku umírají starší lidé, které trápí i jiné zdravotní problémy, kdežto s pandemickou chřipkou často bojují i mladší ročníky. „Třeba na ptačí chřipku umírají dokonce i jinak zdraví adolescenti,“ dodala Vaverková.

Podle jejích slov by lidé chřipku tedy rozhodně neměli podceňovat a určitě se nechat očkovat. Třeba v Blansku už s očkováním začali. „Chřipka k nám do ordinace zatím nedorazila, ale už očkujeme. Většinou to chtějí chronicky nemocní pacienti,“ upřesnila zdravotní sestra Gabriela Baráková z ordinace blanenského lékaře s tím, že každý rok mají asi šedesát zájemců o očkování.

Hlavně „céčko“

Kvůli prevenci podzimních a zimních nemocí, lidé nyní častěji míří i do lékáren. „Je to klasický začátek podzimu. Největší poptávka je po přípravcích na zvýšení obranyschopnosti a posílení imunity, po výtažcích z hlívy ústřičné a hlavně vitamínu C. Když nemoc nastoupí, zákazníci chtějí homeopatika,“ vyjmenovala Lenka Štarhová z lékárny v Letovicích.

Snadným terčem útočícího viru se však nakonec může stát kdokoli, i navzdory prevenci. „K onemocnění přispívá jakákoliv fyzická zátěž nebo i prochladnutí. Častým spouštěčem je i stres,“ upozornila na udržení psychické pohody Vaverková.

Hygienička navíc nechápavě vrtí hlavou nad lidmi, kteří nemoci často jdou naproti svým životním stylem. „Hlavně po ránu míjím lidi, kteří nástup podzimu ještě ignorují a nejsou dostatečně oblečení. Teploty klesají k nule a oni si vykračují dost nalehko. Výrazným spouštěčem nemoci je i kouření. Nejenže kuřáci vdechují studený vzduch, ale hlavně se připravují o sebeobranu, kterou jinak tvoří čistící řasinky v plicích,“ dodala Vaverková.