„Ve Svitávce se proti chráněnému bydlení postavila řada místních lidí. Blízcí sousedé se vyjadřovali velmi negativně. Budeme proto v regionu hledat vhodnější lokalitu,“ uvedl Šlapal.

Nevyloučil však ani variantu jiného místa ve Svitávce. „Stávající pozemek jsme koupili od obce. Celkem kraj do tohoto projektu už investoval asi milion šest set tisíc korun. Není vyloučené, že nám obec nabídne směnou jiný pozemek. I to je možnost. Pro spoustu místních je však chráněné bydlení ve Svitávce nepřijatelné na jakémkoliv místě,“ dodal Šlapal.

Jedním z odpůrců stavby byl například Pavel Vrána, který bydlí v těsné blízkosti zamýšlené výstavby. „Největší průšvih je neinformovanost o tomto projektu. Záměr mi připadá jako rozhodnutí od stolu. Podle mě by se v obci naší velikosti měl nejdřív zkusit v menším měřítku a teprve pak se lze pustit do stavby dvou velkých domů,“ řekl muž.

Ilustrační foto.
Hasiči dostanou novou zbrojnici. Vyroste v místě bývalých autobusových garáží

Ve Svitávce měli dělníci postavit pro klienty krajského zařízení Paprsek z Velkých Opatovic dva domy za bezmála třicet milionů pro dvanáct lidí. Jde výhradně o mentálně postižené, jejich psychický vývoj se zastavil na úrovni dětí. Přesto zvládají běžné potřeby každodenního života.

Podobné těžkosti jako ve Svitávce před časem řešili také s chráněným bydlením v Lednici na Břeclavsku. Se stavbou se mělo začít už v roce 2013, dojde na ni až letos. „Museli jsme čelit řadě nepříjemností. Způsobili je především obyvatelé, kteří nechtěli, aby vedle nich bydleli postižení,“ objasnil ředitel organizace Srdce v domě Zbyněk Tureček. Obdobné bydlení pod hlavičkou této organizace už funguje v Mikulově.

Výstava kamélií na rájeckém zámku.
Týden ve fotografii: krása kamélií, Gottův koncert vyprodal Rondo